Snadná a rychlá oprava střešního čalounění (stropnice) v osobním autě

Jednoduchý a nenáročný návod na rychlou opravu headlineru v autě, která vám zabere asi 15 minut a ušetří spoustu peněz.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Ochabnutí headlineru může zapříčinit mnoho faktorů. Může to být například stáří auta, špatná údržba, vlhkost, silný poryv větru, který se vám dostane dovnitř nebo třeba dlouhá jízda v teplých nebo spíše horkých podmínkách. Tyto vlivy mají nejčastěji za následek rozpuštění lepidla, které drží headliner připevněný na střešním rámu. V dnešním článku si tedy řekneme, jak pokleslý headliner opravit a co je důležité vědět.

Co je to headliner?

Headliner (někdy se mu taky říká stropnice) je čalounění nebo obložení stropu. Jedná se o tkaninu, která je připevněna k rámu střechy. Slouží k tomu, aby udržel vizuálně hladký strop, pohlcoval zvuky a udržoval teplotu interiéru vozu. Postupem času se ale může látka uvolnit a oddělit od podložky. Tento stav nazýváme „prohnutý headliner,ˮ který vám může časem překážet.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak opravit headliner bez jeho odstranění?

V případě, že se rozhodnete vyměnit headliner za úplně nový kus, bude se jednat o finančně hodně nákladnou a mnohdy nepraktickou věc. Jak tedy rychle a jednoduše opravit prohnutý headliner, aniž byste jej odstranili? Popišme si pár nejlevnějších a nejlepších způsobů, jak dodat headlineru nový vzhled a prodloužit jeho životnost.

Použití lepidla

Jedním z nejjednodušších způsobů, jak vrátit headliner zpátky na své místo, je použití lepidla. Tento způsob opravy je vhodný zejména pokud je prověšený jenom kousek nebo třeba roh stropnice. Důležité je použití vhodného druhu lepidla. Jedná se nejčastěji o speciální lepidlo na čalounění stropu. Běžné lepidlo by v tomto případě bylo bez výsledku, protože by se nasáklo do tkaniny, neudrželo by dostatečně headliner a ještě by ho mohlo ušpinit. Při lepení je důležité nanést rovnoměrnou vrstvu na celou lepenou plochu, poté kousek přitlačte na své místo a nechte uschnout.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Připnutí pomocí špendlíků

Dalším rychlým způsobem opravy prověšeného headlineru je připnutí špendlíkem. Tento způsob opravy nebude vyžadovat příliš mnoho času ani peněz a můžete ho použít, i když bude prověšena větší část headlineru. Špendlíky stačí jednoduše zatlačit skrz látku na pěnovou tkaninu. Navíc můžete použít nějaké ozdobné špendlíky, nebo je uspořádat do vzoru tak, aby váš headliner vypadal ještě líp.

Kombinovaný parní čistič a malířský váleček

Pomocí parního čističe se roztaví původní lepidlo v obložení stropu a pomocí malířského válečku se znovu připojí k jeho rámu. Po roztavení lepidla bude také váleček napomáhat rovnoměrnému tuhnutí lepidla a zabrání vytváření vrásek a záhybů na tkanině. Tato skvělá metoda funguje nejlépe, když je tkanina propadlá kolem okrajů.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Twist pin s čirou hlavou

Někdy se jim říká také propadlé zátky a jsou dobrým a levným prostředkem k vrácení headlineru na své místo. U tohoto způsobu opravy je velkou výhodou, že tak můžete opravit headliner i v případě, že je propadlý úplně celý. Tyto čepy s průhlednou hlavou nemohou poškodit tenkou desku stropu, a proto se používají více než lepidlo nebo špendlíky.

Diskuze Vstoupit do diskuze
61 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články