Solární elektromobil jde do výroby. Den na slunci zvýší dojezd o 32 kilometrů

                   

Solární elektromobil má být velký průlom, který by mohl znamenat, že se při provozu takového auta zcela obejdeme bez nabíječky. Energii tak můžeme získávat jenom tím, že s vozem jezdíme, nebo že ho parkujeme na tom správném místě. V tu chvíli by bylo realitou i to, že jezdíme zcela zdarma, protože sluneční energie na rozdíl z té z dobíjecích stanic nebo zásuvek opravdu nic nestojí.

Představuje se Sono Motors Sion

Tím vozem, který by měl v elektromobilitě dost možná způsobit revoluci, je Sono Motors Sion. Za ním stojí německá společnost, která vyvinula menší hatchback, jehož unikátem je tělo, které je pokryto fotovoltaickými články. Ty dokážou absorbovat sluneční paprsky a měnit je na elektřinu. Takto vyrobená elektrická energie je následně ukládána do akumulátoru s kapacitou 35 kWh. Ten by měl nabídnout dojezd až 250 kilometrů na plné nabití. A kolik za toto všechno? Ceny mají začínat na částce 25 000 euro.

Stačí energie ze slunce

Unikátní má být Sono Motors Sion hlavně v tom, že dokáže být zcela nezávislý, pokud jde o zdroje elektrické energie. Auto by teoreticky nemuselo být nutné vůbec nabíjet, jelikož během dne by mělo dokázat absorbovat tolik sluneční energie, že to dá na dojezd kolem 35 kilometrů. Na krátké popojíždění po městě je to hodnota, která by klidně mohla stačit. Samozřejmě pokud ne, je v akumulátoru s kapacitou 35 kWh dost další energie, se kterou lze zvládnout i delší jízdu. A danou baterii lze samozřejmě v případě zájmu dobíjet i klasickou cestou.

Výroba se opozdila

Podle všeho by měl jít Sono Motors Sion do výroby již velmi brzy. Nutno však podotknout, že oproti původním plánům jde o výraznější zpoždění. Auto totiž bylo představeno už v roce 2018 a původně se mělo dostat do výroby, a tedy i k zákazníkům v roce 2019. Nedostatek finančních prostředků ale vše výrazněji přibrzdil.

Diskuze Vstoupit do diskuze
94 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články