Špatné použití blinkrů je jednou z nejčastějších chyb, které řidiči dělají. Často o tom ale neví. Jak jste na tom vy?

Směrová světla jsou jedním ze základních řidičských nástrojů, což nijak nemění skutečnost, že jejich správné použití není každému tak jednoznačné.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Obecným nešvarem jakéhokoli provozu jsou řidiči, kteří nedávají znamení o změně směru jízdy, čímž ohrožují samozřejmě nejen sebe, ale hlavně ostatní – jejich chování je kvůli tomu zcela nepředvídatelné. Buď „blinkry“ nepoužívají vůbec, nebo je užívají zcela špatně, přitom si ovšem sami v různých anketách na nedávání blinkrů stěžují. Takže jak a kdy používat blinkry opravdu správně a v souladu s jejich účelem?

Včasné a jasné znamení ostatním

V první řadě je nutné směrová světla použít včas, takže všichni okolní řidiči jasně uvidí, na jaký manévr s vozem se zrovna chystáte; a to nikoli teprve až ve chvíli, kdy s odbočením začínáte. Směrová světla mají správně blikat ještě před samotnou změnou jízdy a pak po celou dobu prováděného úkonu, nikoli pouze na jeho počátku. Pokud na vozovce přejíždíte z pruhu do pruhu, blikáte vždycky a za všech okolností.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Ano, znamená to blikání i při návratu zpět do pravého pruhu. Blinkry je bezpodmínečně nutné používat při odbočování. Řada řidičů se přitom dopouští chyby, že neblikají v případě, že hlavní silnice vede do zatáčky a rovně pokračuje vedlejší silnice. Pokud ovšem pokračují na onu vedlejší silnici a jedou tudíž rovně, nic nesignalizují. Jak už bylo řečeno, blinkry jsou potřeba při změně směru jízdy z pruhu do pruhu.

I při zajetí na okraj vozovky musíte blikat

Jejich použití platí i pro případy, kdy je změnou směru zahnutí vozidlem na okraj silnice a následné zastavení. Velmi důležité je použití blinkrů v případech, kdy řidič vozidla předjíždí cyklistu nebo se vyhýbá překážce – řidič za vámi má tak dáno na vědomí, že se před ním něco děje a může se sám připravit na stejný manévr či situaci. Pokud hodíte tzv. „myšku“ kolem cyklisty a nepoužijete blinkr, riziko nehody je značně zvýšené.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Řadě řidičů může dělat také problémy tzv. „kruháč“, tedy kruhový objezd, na kterém nepoužijí blinkry při výjezdu, případně ani při pohybu mezi jízdními pruhy. Pokud jako řidič blinkry nepoužíváte, nebo to děláte špatně, matete ostatní řidiče, kteří nedovedou předvídat vaše chování, čímž svou zvyšujete riziko nehody. Přitom stačí kapka ohleduplnosti.

Diskuze Vstoupit do diskuze
85 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články