Nesnesitelné vedro v autě bude minulostí. Před výletem nebo dovolenou byste měli vědět o banálních radách

Teplota v autě dokáže v létě rychle vyskočit o několik stupňů. Pokud se chystáte vyjet v horkých dnech na cestu, zjistěte si pár triků, jak se vyhnout nepříjemné a upocené cestě.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Teploty v letních dnech mohou vystoupat velmi vysoko. Mnoho lidí vyhledává produkty nebo místa, díky kterým se ochladí. Cestování v autě při vysokých teplotách není nic příjemného. V zaparkovaném autě na sluníčku je mnohem větší horko než venku. Jestliže se chystáte vyrazit na cestu autem, udělejte několik kroků, kterými snížíte vedro a cesta bude příjemnější.

Vysoké teploty uvnitř vozidla

Pokud přijdete v létě k vozidlu a otevřete jej, velice často z něj půjde horký vzduch. V zaparkovaném vozidle na sluníčku se může během hodiny teplota uvnitř zvýšit až na 70 °C. Jestliže najdete místo ve stínu, zaparkujte zde. Nejlepším řešením je parkovat vozidlo ve vlastní garáži nebo pod přístřeškem. Plusem navíc je to, že jestliže auto nestojí pravidelně na sluníčku, jeho barva nebude tolik blednout. U některých typů bydlení je zařízeno parkování v podzemní garáži. To je ideální volbou, protože sem nesvítí sluníčko a je zde chladno.

iZdroj fotografie: Pixabay

V případě, že nemáte garáž, přístřešek ani možnost parkování ve stínu. Zkuste jinou variantu, která sice není tolik účinná, ale aspoň trochu pomůže. Tou je použití clony do okna, která je proti slunci nebo protisluneční plachta na celé auto. Některá auta mají panoramatickou střechu, skrze kterou může dovnitř svítit slunce. Tu zatáhněte nebo zakryjte. Clony do auta výrazně snižují teplotu v interiéru vozu za slunečných dnů.

Triky proti horku v interiéru vozidla

Přijděte k vozidlu a otevřete všechny dveře. Po pár minutách nastartujte a stáhněte všechny okénka. Zároveň pusťte větráky naplno. Jestliže máte klimatizaci, nezapomínejte pustit i ji. Po spuštění klimatizace, zavřete dveře i okna, jinak by chladnější vzduch stále unikal ven a zvyšovali byste si spotřebu paliva. Pokud klimatizaci nemáte, bude potřeba mít otevřená okna po celou dobu jízdy.

iZdroj fotografie: Pixabay

Dávejte si pozor na některé části ve vozidle, které mohou být rozpálené. Například volant nebo kovová tlačítka bývají velmi horké a mohli byste se popálit. U dražších aut mívají okna ochrannou vrstvu. Tato vrstva snižuje prostupnost slunečního světla a tím pádem snižuje teplotu v interiéru vozidla. Tato ochranná vrstva je vcelku dražší záležitostí, ale velice účinnou.

Nastavení správné teploty klimatizace

Dodnes se lidé nemohou shodnout na přesném údaji, na jakou teplotu klimatizaci nastavit. Je velmi pravděpodobné, že se při řízení nechcete cítit nekomfortně, potit se a mít pocit, že jste v sauně. Příliš nízkou teplotou si můžete přivodit nachlazení nebo zablokování krční páteře a revma. Výdechy klimatizace nesměřujte na obličej, ale volně do prostoru vašeho vozidla. Klimatizace vysouší vzduch, a proto není vhodné ji mít nasměrovanou na obličej. Vysoušela by oči a ty by po chvilce začaly pálit.

Teplota klimatizace v létě se nastavuje podle venkovní teploty. Ve většině případů by měla být klimatizace nastavena o 5 až 7 stupňů méně, než je teplota nižší. Záleží také na tom, na jak dlouhou trasu pojedete. Jestliže pojedete čtyřhodinovou cestu na Moravu a venku bude 38 °C, určitě nebude dobré mít klimatizaci na 4 hodiny na 31 °C.

iZdroj fotografie: Pixabay

Vysoké teploty v autě vyčerpávají psychicky i fyzicky. V takovém případě si dejte klimatizaci třeba na 25 °C a před vaším cílem ji zvyšte na 31 °C. Vaše tělo může být z náhlé teploty v šoku. Je důležité, aby teplotní skok nebyl příliš rozdílný. Na krátké trasy si buď otevřete okýnka a pusťte větráky naplno nebo si nastavte vnitřní teplotu o 5 až 7 °C méně, než je venkovní teplota. Klimatizaci každoročně udržujte. Je důležité její doplnění a desinfekce.

Hydratace v létě je velmi důležitá

I přesto, že budete sedět v teplotních podmínkách, které jsou podobné pokojové teplotě, byste neměli zapomínat na hydrataci. Správná hydratace je pro tělo velice důležitá. V letních dnech je potřeba vypít více vody, než jste zvyklí. Proto si s sebou vždy berte vodu. Některá auta mají klimatizaci i v přihrádce, kam si pití můžete uložit. Díky tomu budete mít po ruce vždy vychlazené pití, které vás krásně osvěží.

iZdroj fotografie: Pixabay

Nejlepší volbou pro pití je obyčejná čistá voda. S tou se můžete na cestách ochladit nebo umýt ruce. Pokud je vám v autě příliš horko, berte si s sebou ručník a vodu. Vodou namočte ručník a ten si dejte při jízdě okolo krku. Tato kombinace dokáže výborně ochladit. Káva a energetické nápoje jsou dobrou volbou pro doplnění energie, ale nezapomínejte na to, že se jedná o produkty, které dehydratují organismus. Proto si po tomto nápoji doplňte více tekutin.

Věci, které nesmíte nechávat ve vozidle

Teplota v autě při horkých letních dnech dokáže vyšplhat velice rychle. Takové horko nesnese nikdo. V autě nesmíte nechávat děti ani domácí mazlíčky. Tyto teploty pro ně mohou být smrtelné. Z výzkumů vyplývá, že když necháte dítě nebo zvíře v rozpáleném autě jen hodinu, tak tato situace může dopadnout tragicky.

iZdroj fotografie: Pixabay

Opravdu není řešením zaparkovat ve stínu nebo nechat otevřená okna. Každé léto nastane mnoho situací, kdy se k vozidlu volá policie, protože lidé uvnitř auta nechali dítě nebo zvíře. Pozor si dávejte i na spreje a zapalovače, jež mohou při vysokých teplotách explodovat. Ani léky by neměly být přes horké dny ve vozidle. Na každém z nich je napsáno, při jaké teplotě je můžete uchovávat. Při uchovávání ve vyšších teplotách se může změnit jejich účinek nebo trvanlivost.

Zdroj: AutoRevue, AutoCar

Diskuze Vstoupit do diskuze
137 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články