Světoví odborníci vybrali 5 benzinových crossoverů s nejnižší spotřebou paliva

                   

Nakolik je auto ekonomické hraje při výběru zásadní roli. Analytici se tentokrát zaměřili na segment crossoverů, z nichž vybral modely dostupné pro většinu veřejnosti.

Tento druh vozidel je u řidičů velmi oblíbený a po boku klasických SUV proráží stále častěji. Některé si i udržují dynamickou jízdu i přes malý ekonomický motor, jiné zase nabídnou pořádný tah i při maximálním zatížení. Roli ve spotřebě paliva hraje spoustu proměnných a obecně na tom bývají lépe menší modely. Analytická společnost Autostat uvedla, kterých 5 crossoverů má nejnižší spotřebu a celkově ekonomický provoz.

iZdroj fotografie: Mazda

Jak probíhalo hodnocení spotřeby crossoverů

Aby nebyly výsledky založeny pouze na zjištění odborníků, účastnili se testů také řidiči konkrétních vozidel. Vybráno bylo 14 nejoblíbenějších a nejprodávanějších modelů, přičemž jako vítězové jich vyšla třetina. Nutno podotknout, že seznam zahrnuje pouze crossovery s benzinovým motorem, ty naftové se pak hodnotily zvlášť.

iZdroj fotografie: archiv tiskových materiálů
 1. Mazda CX-5
 2. Toyota RAV4
 3. Subaru Forester
 4. Nissan Qashqai
 5. Honda CR-V
 6. Volkswagen Tiguan
 7. Lifan X60
 8. KIA Sportage
 9. Nissan X-Trail
 10. Mitsubishi Outlander
 11. Hyundai Tucson
 12. Geely Atlas
 13. Ford Kuga
 14. Renault Capture
iZdroj fotografie: Lifan

Tabulka ukazuje, jak si jednotlivé modely vedly. Maximální počet bodů byl 100, ale ani zdaleka ho nedosáhl žádný z vybraných crossoverů. Pro úspěch však byla stěžejní hranice 60, nad níž se dostalo celkem 9 crossoverů. Nejekonomičtější z nich pak ostatním s velkým náskokem uniká, a má dokonce dvojnásobné skóre oproti tomu nejhoršímu.

Mazda CX-580,7
Toyota RAV468,3
Subaru Forester67,5
Nissan Qashqai67,5
Hondra CR-V65,8
Volkswagen Tiaguan65,7
Lifan X6064,2
KIA Sportage63,1
Nissan X-Trail62,8
Mitsubishi Outlander57,2
Hyundai Tucson55,5
Geely Atlas53,5
Ford Kuga47,0
Renault Kaptur41,4

Ze seznamu je v České republice i Evropě dobře známá jak vítězná Mazda CX-5, tak Toyota RAV4, Nissan Qashqai, Volkswagen Tiguan nebo KIA Sportage.

Diskuze Vstoupit do diskuze
94 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články