Svislá čára ve zpětném zrcátku je drobnost, která pomáhá více, než si myslíme

                   

Pokud se někdy podíváte do svého levého zpětného zrcátka, možná v něm uvidíte svislou čáru, která je umístěna v levé části odrazové plochy. Ne všechny vozy tuto čáru, nebo lépe řečeno tento předěl mají, ale u většiny novějších aut k dispozici být může. A proč vlastně? Má větší význam, než si možná myslíte.

K čemu svislá čára slouží?

Mnoho lidí nemá ani tušení o tom, proč tento předěl na zrcátku má. Řada z nich si myslí, že jde o jakéhosi pomocníka, který jim má říci, jak daleko od nich auto jedoucí za nimi je. Další si zase myslí, že jde o prvek, který umožní vyhřívání zrcátek. Už ale nedovedou vysvětlit, proč je tato čára jenom na levém zrcátku a na pravém se obvykle nenachází. Tato vysvětlení můžeme jednoduše uzavřít tak, že se jedná o názory, které jsou mylné. Ani jedno nemá jakoukoliv souvislost s tím, co si tito lidé myslí.

Jde o rozdělení zrcátka

V praxi je tato svislá čára jakýmsi rozdělením zrcátka, které se tak neskládá z jednoho jediného kusu pod stále stejným úhlem. Tato čára označuje místo, kde se zrcátko dělí. A to na svou levou a pravou část, přičemž každá může mít zcela jiný úhel. Při prvotním jednoduchém pohledu to nemusí být patrné, ale když se podíváme blíže a detailněji, určité změny v odrazových plochách být mohou. Ostatně přesvědčit se o tom můžete snadno i u vašeho vozu, pokud má zrcátko takto dělené.

Proč jsou zrcátka rozdělena?

Důvodem, proč je zpětné zrcátko takto rozděleno, je především bezpečnost. Díky dvěma částem, které jsou v jiném úhlu, dochází k tomu, že můžeme mnohem lépe vidět auto, které se k nám z levé strany blíží. V daném zrcátku tak vidíme mnohem větší kus silnice, než v těch, které tento předěl nemají a jsou vyrobené jenom z jednoho jediného kusu který má po celé ploše stále stejný úhel. U takových se může stát, že auto za námi přehlédneme, jelikož ho máme v takzvaném mrtvém úhlu.

Foto: Pixabay.com

Diskuze Vstoupit do diskuze
135 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články