Svítí vám slabě přední světla? Máme nejjednodušší způsob nápravy

Řízení v noci může být romantické, ale je mnohem rizikovější než ve dne. Nota bene tehdy, pokud vám světla nesvítí zcela optimálně.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jízda potěmnělou večerní krajinou může být fajn a dokonce romantická, ale pokud vám nefungují úplně dobře světla, koledujete si o slušný problém. A pak jde veškerá romantika rychle k šípku. Postupem času se intenzita světla logicky snižuje a to z mnoha důvodů. Někdy máme proto tendenci shánět se rovnou po světlech nových, jenže k tomu kolikrát není důvod. Stačí důkladnější kontrola a taky vědět, na co si dát pozor.

Nenápadné přičiny a jednoduchá řešení

Poměrně často se stane u světel to, že nebyla delší čas nastavována a míísto na silnici se snaží osvítit oblohu nebo něco těsně před vozidlem. Řešení je pak očividné – je potřeba je nastavit, aby mířila přesně tam, kam mají. Současně s tím je taky vyčistěte. Správný svit si můžete otestovat sami ve tmě na rovné ploše ležící ideálně 5 metrů od nějaké zdi nebo třeba dveří garáže. U nenaloženého vozu by měla stupnice nastavení světel ukazovat nulu.

iZdroj fotografie: Pixabay

Už jsme zminili vyčištění, takže ještě jednou – špinavá svěla jsou špatná světla. Venku se střídá počasí, poletuje hmyz, občas vjedete do louže. Tohle všechno se v čase na světlech podepisuje, takže čas od času zkrátka vemte hadr a kbelík s vodou a světla umyjte. I za zcela suchého počasí se na světla pomalu chytá prach nebo zvířený písek. Pamatujte ovšem, že utírání do sucha je taky škodlivé a poškrábe polykarbonátové „sklo“, takže světlo bude mlhavé a nažloutlé.

Mechanické a chemické leštění

Povrch je potřeba vyleštit, mechanicky nebo chemicky. Mechanicky pomocí nejjemnějšího smirku, kterým pomalu odebereme všechny nečistoty a usazeniny. Pak to vezměte speciální leštenkou, která neničí povrch. Druhý způsob zahrnuje čistícíc postředek v rozprašovači, který nečistoty rozpustí. Je to rychlé, takže to používají v servisech. Takto ovšem nelze odstranit hluboké škrábance, jen se stanou nenápadnými pro oko, ale nezmizí.

iZdroj fotografie: Pixabay

Když měníte světla, držte je jen za základnu a nikdy nesahejte na skleněný povrch, protože stopy omastku z rukou by lampu rychle zničily. Po vyleštení lze přidat ještě další ochranu, která prodlouží výkon světel. To je buď ochranný lak, nebo tekuté sklo, jaké chrání třeba displeje chytrých telefonů. Prach a nečistost se mohou dostat i dovnitř samotného světla při porušení pečetě. Pak je otázka, kdy se vyplatí světlo samotné spravovat a kdy koupit nové.

Diskuze Vstoupit do diskuze
85 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články