Tachometry v autech ukazují méně, než je realita. Důvod je prostý

                   

Dodržování rychlosti je jednou z cest, jak zvyšovat bezpečnost na silnicích a jak minimalizovat riziko dopravních nehod. Většina řidičů rychlost víceméně respektuje a hlídá si, aby na svém analogovém nebo digitálním tachometru danou mez nepřesáhly. Faktem ale je, že i když tachometr ukazují daný limit, ve skutečnosti jedeme pomaleji. Ukazují nám tedy méně, a to dokonce záměrně.

Jak je rychlost měřena?

Rychlost vozu je měřena celkem jednoduše. A to pomocí senzoru, který je umístěný v převodovce vozu. Tím, jak se převodovka otáčí dochází k zaznamenávání daných pohybů a tato data jsou následně posílána prostřednictvím elektroniky dále do vozu. A nám se zobrazí na palubní desce ve formě konkrétní rychlosti. Té mnohdy věříme, ale ve skutečnosti jedeme pomaleji. Proč?

Ochrana řidičů před pokutami

Prvním důvodem je jednoduchá ochrana řidičů před pokutami. Málokdo například v obci dodržuje předepsanou padesátku. Řada lidí často jede o něco rychleji – alespoň podle hodnot na svém tachometru. Přesto se pokutě vyhnou, jelikož i když tachometr ukazuje 60, reálně jedou podstatně pomaleji. Nějakou toleranci má i policejní radar, a tak je vše v pořádku.

Bezpečnost jízdy

I to je důvod, proč tachometry ukazují méně. I když se to nezdá, tak každých pár kilometrů v hodině může mít velký vliv třeba na délku brzdné dráhy, nebo na schopnost včas zareagovat. Zatímco ve skutečné devadesátce by to byl problém, takto se dá vše zvládnout mnohem lépe.

Prostor pro nepřesnosti

Třetím a také v podstatě hlavním důvodem je i určitý prostor pro nepřesnosti. Pokud by zařízení změřilo reálnou rychlost špatně, je tu stále určitá tolerance pro odchylku. A tak i kdyby jelo auto skutečně rychleji než ukazuje tachometr, stále to bude v povoleném rychlostním limitu. A tak řidiči nehrozí problémy, kvůli kterým by měl následně možnost třeba i žalovat automobilku.

V Evropě je toto všechno stanoveno předpisem EHK OSN 39. Ten stanoví, že rozdíl mezi realitou a tím, kolik ukazuje tachometr, musí být maximálně roven rychlosti vynásobené 0,1 plus 4 km / h. Pokud by odchylka vašeho tachometru byla přesně taková, znamená to, že abyste jeli skutečnou devadesátkou, je třeba mít na tachometru 103 kilometrů v hodině. Ale raději to nezkoušejte, jelikož nevíte, jakou přesnou odchylku má právě vaše auto.

Diskuze Vstoupit do diskuze
129 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články