TÜV varuje: Nekupujte ojeté Tesly a Dacie. Každé desáté auto starší 3 let neprojde technickou kontrolou

Automobily na elektrický pohon získávají na popularitě a častěji jsou i objektem pozornosti kontrolorů technického stavu. Dvě z nejpoužívanějších elektroaut si vedly průměrně.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Prodej elektrických automobilů postupně roste. Německá síť technických kontrol TÜV vydala zprávu o výsledcích technických kontrol milionů aut. Porovnávala zároveň i v Německu nejčastěji používané čtyři elektromobily. U dvou z nich kontroloři odhalili větší míru závad, než je průměr. Nejporuchovějším elektromobilem je podle TÜV Tesla Model S. Při kontrolách vykázal vážné problémy zejména v zavěšení.

Nejpoužívanější elektrická čtyřka

Kromě Modelu S figuruje na seznamu TÜV také BMW i3, Smart Fortwo ED a Renault ZOE, přičemž všechny prošly první kontrolou tři roky po zakoupení. Naopak nejméně závad bylo zjištěno u vozu Smart Fortwo, a to pouze u 3,5 procenta vozů. V rámci celkové ostře sledované zprávy TÜV Report 2022, která porovnávala v kategorii dvou až tříletých celkem 129 aut s vnitřním spalovacím motorem, by se malý elektromobil dostal mezi 50 nejlepších.

iZdroj fotografie: Tesla

Dobře si mezi elektrickými automobily vedl i vůz BMW i3, jehož výroba ale letos v létě končí. U bavorského ikonického městského elektromobilu byly podle TÜV zjištěny závady u 4,7 procenta aut. Nejčastěji neprošly technickou kontrolou kvůli vadným potkávacím světlům a brzdovým kotoučům. Problémy s brzdovými komponenty jsou pro elektromobily typické. Díky rekuperaci se používají mnohem méně než u aut se spalovacími motory, a proto častěji korodují.

Tesla by byla třetí od konce

Renault ZOE je elektromobil, který je z hlediska závad podle TÜV podprůměrný. Problémy mělo 5,7 procenta aut, což znamená, že 57 z 1000 vozů neprošlo napoprvé technickou kontrolou a musely po opravě na novou prohlídku. Zpráva TÜV vůz řadí mezi 50 nejporuchovějších. Většina problémů tohoto elektrického auta se týká vadných nebo špatně seřízených světlometů a také zavěšení náprav.

iZdroj fotografie: Dacia

Jednoznačně nejhůř dopadl americký elektromobil Tesla Model S se závadovostí 10,7 procenta. Každé desáté auto už tři roky po opuštění výroby neprošlo napoprvé technickou kontrolou. Podobně jako u Renaultu zaznamenali kontroloři i u Tesly Model S problémy se světlomety a také závady na podvozku. V porovnání se 129 vozy na seznamu TÜV reportu 2022 by se Tesla Model S zařadila na chvost před Dacii Duster a Logan.

V čele žebříčku je znovu Mercedes

V rámci prestižního TÜV reportu 2022, což je zřejmě nejrozsáhlejší studie spolehlivosti automobilů různých druhů automobilů, kontrolovala síť německých stanic míru závad u více než 9,5 milionu vozů. V čele žebříčku v kategorii dvou až tříletých aut je tradičně Mercedes GLC s 1,5%. V poslední desítce skončilo BMW 5er/6er s 7,1%, Nissan X-Trail s 7,2%, WV Sharan s 7,3%, Dacia Sandero a Ford Galaxy s 7,5%, Citroen Berlingo s 8,1%, Dacia Dokker a Fiat Tipo s 8,2%, Renault Kangoo s 9,2%, Dacia Duster s 11,4% a Dacia Logan s 11,6 %.

Proč byste si koupili elektromobil?

Zdroj: TÜV

Diskuze Vstoupit do diskuze
104 lidí právě čte
Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Jaderná ruská superzbraň torpédo Poseidon. Může jít o hrozbu, nebo jen bluf, který brnká Západu na nervy
Události247.cz
Události247.cz
Ukrajina válku vyhraje, pokud se jim podaří jedna věc
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Neodymové magnety jsou větším pomocníkem, než byste čekali!
adbz.cz
adbz.cz
Nebezpečné chyby při skladování hub. Češi jsou na to experti, přitom by stačilo použít selský rozum