Těmito funkcemi je vybavena řada aut. Řidiči na ně zapomínají, nebo je ignorují

                   

Výbava auta je často věc, která nás při výběru vozu velmi často zajímá. Může nám výrazně zpříjemnit samotnou jízdu, ale také může samotné auto celkem výrazně prodražit. Kromě klasických prvků výbavy tu jsou i funkce, kterými je řada aut vybavena, ale řada řidičů o tom ani neví, nebo na to zapomene, či snad tyto funkce ignorují. O jaké jde?

Adaptivní vnitřní osvětlení

Jedná se o funkci, která je dostupná v celé řada moderních automobilů. Řada lidí si jí však ani nevšimne, nebo ji zkrátka ignoruje a nijak nepoutá jeho pozornost. Adaptivní vnitřní osvětlení dokáže upravovat celkový jas světla v interiéru vozu podle toho, jaká je intenzita světla venku. Během dne je jasnější, v noci naopak tlumenější.

Systém monitoringu tlaku v pneumatikách

Nyní už musí být každé nové auto tímto systémem vybaveno. Označuje se jako TMPS a hlídá tlak v pneumatikách. Pokud klesne pod určenou mez, rozsvítí se kontrolka. Řadu řidičů tak může nečekaně překvapit. I když tento prvek moc řidičů nevítá, je pravdou, že je velmi praktický. Není třeba kontrolovat nahuštění pneumatik, jelikož když bude něco v nepořádku, upozorní vás na to tento systém.

Hlídání pozornosti

Únava za volantem vede k mikrospánku a následně k možným tragickým nehodám. I proto je řada aut vybavena funkcí, která hlídá pozornost a únavu řidiče. Pokud je vyhodnocen problém, je řidič upozorněn na to, že by měl zastavit. Mnoho řidičů o této funkci ani neví, jelikož jezdí bdělí, a tak ji vlastně ani nevyužijí.

ESC

Systém ESC najdete v celé řadě aut. Málokdo ho však využije. Jedná se o systém, který pomáhá udržovat stabilitu vozu a bránit neočekávaným situacím, kdy se ztrácí ovladatelnost. Kdo jezdí bezpečně a s rozmyslem, tomu daný systém pravděpodobně ještě nikdy nesepnul.

Sušení brzdových kotoučů

Ano, i toto může být funkce, kterou lze najít v autě. Jde o celkem praktickou věc. Vrstva vody na brzdových kotoučích může snižovat funkčnost brzd. A tak dochází k jejich vysoušení. To se hodí třeba po průjezdu kaluží.

Diskuze Vstoupit do diskuze
91 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články