Tesla Roadster už je ve vesmíru 557 dní. Překonal 1,23 miliardy km a poprvé oběhl Slunce

                   

Když Elon Musk vysílal do vesmíru svůj Tesla Roadster, vyvolalo to velké pozdvižení. Nešlo ani tak o vědecký projekt, ale spíše o snahu se zviditelnit a udělat něco, co se vymyká všem standardům. Auto se bez problémů dostalo na oběžnou dráhu, měsíce ubíhaly a veřejnost postupně zapomínala.

Vůz poprvé oběhl kolem Slunce

Tesla Roadster však ve vesmíru stále je. Aktuálně je může Elon Musk slavit, jelikož jeho automobil se může pyšnit tím, že oběhl kolem Slunce. Právě to se v těchto dnech podařilo. Celkem už vozidlo zvládlo překonat 1,23 miliardy kilometrů. Jeho průměrná rychlost činí 120 tisíc kilometrů v hodině. Auto se samozřejmě nachází na oběžné dráze, kde jsou podobná čísla zcela standardní. Očekáváme však, že je Elon Musk jistě zajímavě zakomponuje do dalšího PR souvisejícího se svými vozy.

Oběh kolem Slunce se zvládl za 557 dní

Naše planeta zvládne obkroužit kolem Slunce za 365 dní. Tesla Roadster Elona Muska si však musel počkat podstatně déle. A to 557 našich pozemských dnů. Je to proto, že jeho vůz se pohybuje na delší oběžné dráze. Ta dokonce v určitých částech zasahuje až za oběžnou dráhu planety Mars. Z toho logicky plyne, že Starman (figurína kosmonauta sedící ve voze) má každý den a každou noc podstatně delší, než je tomu na naší planetě.

Zlomový rok 2020

V čem bude tento rok pro Tesla Roadster a jeho posádku v podobě kosmonauta pojmenovaného jako Starman unikátní? 7.10.2020 bude vůz nejblíže planetě Mars. A to 7,5 milionu kilometrů. O měsíc později, tedy 6.11.2020 bude zase nejblíže planetě zemi. A to zhruba 52 milionů kilometrů.

Co se s vozem stane? Nikdo neví

Jak to s autem Tesla Roadster na oběžné dráze dopadne, to zatím nikdo není. Elon Musk se na toto téma zatím nevyjádřil. Není tedy jasné, zda má v plánu ho nějakým způsobem zachytit či poslat zpět na zemi, nebo se bude jednat o další část kosmického odpadu, kterého už je ve vesmíru více než dost. A tento excentrický kousek, který v podstatě nemá žádný vědecký význam ho ještě zvýšil.

Diskuze Vstoupit do diskuze
144 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články