Škodí otáčení volantem, když vozidlo stojí? Důležitá součást se může opotřebovat i poškodit

Většina řidičů používá své vozidlo tak, aby co nejdéle vydrželo, a někteří se bojí otáčet volantem, když vozidlo stojí. Názor odborníků, zda rada z autoškoly má ještě platnost.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Ve většině autoškol instruktoři učí, že je velmi škodlivé otáčet volantem, když vozidlo není v pohybu. Otázkou je, zda to opravdu vozidlu škodí. Ani odborníci se občas nemohou shodnout na tom, zda může vozidlo trpět a časem se poškodit. Shodují se však v tom, že to určitě, pokud to není nutné, je lepší nedělat.

Zapnutý motor

Často se uvádí, že je velký rozdíl, když otáčíme volantem při zapnutém nebo při vypnutém motoru. Při zapnutém motoru je aktivní posilovač řízení, takže i otočení na místě není problém. Pokud vozidlo posilovač nemá, velmi snadno poznáte rozdíl mezi otáčením za jízdy a při stání. Opotřebovávat by se mohl tedy mechanismus posilovače.

iZdroj fotografie: iStock

Když otáčíte volantem a vozidlo stojí, je více namáhána mechanika celého vozu, která se tak rychleji opotřebí. Při testech se však ukázalo, že k ničemu takovému u novějších vozidel v praxi nedojde. Museli byste koly při stání otáčet velmi často. Dojít však může k poškození pneumatiky, která se obrušuje. Na některých místech mohou časem vzniknout plošky či nebo se může pneumatika nenávratně poškodit.

Vypnutý motor

Další otázkou je, jestli se situace změní, zda je motor vypnutý. U modernějších vozů se po zastavení vozidla a vypnutí motoru po chvíli zablokuje volant, takže jím jednoduše neotočíte. Pokud vám zůstává volant odblokovaný, posilovač vám nepomůže a otočení volantu bude náročnější. I tak však mechanika bude trpět jen minimálně a opotřebit si ji můžete tehdy, když byste toto dělali velmi často.

iZdroj fotografie: iStock

Zajímavostí je otázka, co se stane, když omylem startovacím tlačítkem vypneme motor, když vozidlo ještě jede. Například u Ford Mondea či většiny vozidel VW zůstane aktivní posilovač řízení, takže vozidlo je stále snadno ovladatelné. U většiny vozidel ani nedojde k zablokování volantu, případně až po zastavení. Vozidla jdou také znovu nastartovat, u některých stačí lehce zmáčknout brzdu, u jiných je třeba zvolit neutrál.

Jaký vy máte názor na točení volantem, když vozidlo stojí?

Zdroj: AutoVlog

Diskuze Vstoupit do diskuze
76 lidí právě čte
Autor článku

Ondřej Veselý

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Video: ruský tank T-90 přežije bez viditelné újmy i 3 zásahy granátem z dronu po sobě, Ukrajincům tak někdy nezbývá, než útok vzdát
Události247.cz
Události247.cz
Někteří lidé od státu nedostanou finanční podporu v nezaměstnanosti. Jedná se například o ty, kteří dostali výpověď
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Nejtěžší optická iluze na světě poprvé na českém internetu: Najděte skrytého motýla do 13 sekund
adbz.cz
adbz.cz
Prostor 108m² podkrovního bytu využili do posledního centimetru: Dominantou jsou mohutné dřevěné trámy