Tohle jsou nejbezpečnější vozy podle Euro NCAP. V některých je nabourat umění

                   

Testy Euro NCAP jsou tím nejlepším vodítkem, jak vybrat skutečně bezpečné auto. Testování už dávno není zaměřeno jenom na klasický náraz. Testují se také různí asistenti, kteří mají nehodám zabraňovat. Výsledkem je hvězdičkové ohodnocení, které má ukázat na to, které auto je nejlepší.

Jak jsou auta hodnocena?

Euro NCAP hodnotí vozy v několika kategoriích. Těmi je nejenom chování automobilu při nárazu, kdy je sledována bezpečnost dospělých a dětí. Dále je hodnocena i bezpečnost chodců. Poslední kategorií je hodnocení samotných asistentů, kteří mají nehodě předcházet. A u některých vozidel můžeme říci, že nabourat s nimi může být doslova umění. Během loňského roku bylo otestováno 55 automobilů. Toto jsou ty nejlepší ve všech segmentech.

Městská auta

Uvažujete nad malým autem do města? Potom vás Renault Clio zaručeně nezklame, jelikož bezpečnost dospělých byla hodnocena na 96 %, dětí na 89 % a chodců na 72 %. Bezpečnostní systémy dostaly velmi pěkných 75 %. Velmi dobře bylo hodnocené také Audi A1 nebo Ford Puma.

Kompaktní auta

Pokud sáhnete po vozu Mercedes-Benz CLA, rozhodně chybu neuděláte. Bezpečnost dospělých hodnocená na 96 procent, dětí na 91 procent a chodců na stejnou hodnotu vás o tom přesvědčí. Asistenti dostali velmi pěkných 75 %. Pokud chcete hledat dále, zkuste třeba model Mazda 3.

Střední třída

Tesla Model 3 jasně ukazuje svou dominanci i v oblasti bezpečnosti. Bezpečnost dospělých má hodnocení 96 a bezpečnost dětí 86 procent. Bezpečnost chodců byla hodnocena na 74 procent. Skvěle vyšlo hodnocení asistentů, které získalo 94 procent. Nabourat s tímto vozem už chce mít talent. A pokud raději klasický spalovací motor, zkuste model BMW řady 3 nebo vůz Škoda Octavia.

Velké SUV a crossovery

Hit posední doby. A i zde dominuje americký elektromobil. Tesla Model X získal skvělé hodnocen í v bezpečnosti dospělých a dětí – 98 a 81 procent, stejně jako chodců – 72 procent. Opět doslova dominoval v hodnocení asistentů, kde si vysloužil 94 procent. Kdo chce hledat v tomto segmentu něco dalšího, měl by zkusit Seat Tarraco.

Malé SUV a crossovery

Pokud se chcete svézt na vlně popularity a nepotřebujete přerostlé auto, zkuste Subaru Forester. Hodnocení dospělých má 97 procent, dětí 91 procent a chodců 80 procent. Dobře si stojí i bezpečnostní systémy, kde auto získalo 78 procent. Kdo chce vybírat dále, nezklame ho třeba ani Mazda CX-30 nebo Volkswagen T-Cross.

Diskuze Vstoupit do diskuze
64 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články