Tohle video Vám ukáže co dělat s řidiči, kteří blokují oba jízdní pruhy.

                   

Blokovat jízdní pruh se nesmí ani v případech, že řidič jedná v nejlepším úmyslu. Nejednou jste se už jistě na silnicích setkali s řidiči nákladních i osobních vozů, kteří blokují levý pruh na dálnici před zúžením nebo blokují odstavný pruh u stojící kolony, ať už na dálnici nebo ve městě. A nemluvě o tom, kdy na dálnici dva řidiči záměrně blokují oba jízdní pruhy pomalou jízdou jako je tomu na videu!

(Ne)chtěné ohrožování řidičů

Tím, že blokujete pruhy, které jsou v daných situacích jediným místem pro průjezd, ohrožujete ostatní. Nemluvíme samozřejmě o překračování rychlosti za účelem přijet někam včas. Máme na mysli situace, kdy svým vozem můžeme blokovat průjezd záchranářům nebo řidičům, kteří nejedou rychle jen pro zábavu, ale třeba spěchají s některým členem rodiny či osobou blízkou do nemocnice.

K ohrožování ostatních řidičů dochází stále častěji v běžném provozu i tam, kde zdravý rozum zůstává stát. Stalo se vám někdy, že se v protisměru vyřítil automobil na širší silnici a vy jste museli uhnout úplně stranou? Možná už jste se také setkali s případem, že se ostatní řidiči vrhnou do předjíždění kolony a ví předem, že se nestihnou zařadit do svého pruhu natož se vejít mezi dvě auta a jednoduše doufají, že je někdo včas pustí zpět do správného pruhu.

Ohrožování vybržďováním


Stejně nebezpečné, jako je blokování volných jízdních pruhů je také vybržďování. Správný řidič, nikdy bezdůvodně nezabrzdí tak, aby ohrozil právě předjeté vozidlo. A je to stále častěji objevující chování řidičů, které může ohrozit ostatní na životě.

Ve většině případů takto reagují řidiči, kteří chtějí ty vzadu postrašit tím, co se může stát, kdy se někdo lepí na nárazník. Chování však může vést do extrémních případů a to autonehody. Že jste jen problikli světla? To, že pouze na okamžik sešlápnete brzdový pedál, aby probliknutí brzd naznačilo, jak „hrozně“ se řidič teď už za vámi choval, vyvolá u některých jedinců rozčilení, které pak může skončit podobně jako na videu výše.

Zcela zlomyslné a hloupé je pak vybžďování nákladních aut v době, kdy se třeba na dálnicích předjíždějí a vy musíte dlouho jet pomalejším tempem. Akutní pokárání řidiče kamionu není zrovna na místě! Stačí si jen představit, co udělá rychlé sešlápnutí brzdy s osobním vozem, natož pak s celou soupravou.

Zdroj fotografií: Youtube.com

Diskuze Vstoupit do diskuze
100 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články