TOP 4 přehlížené problémy při koupi ojetého automobilu

i Zdroj fotografie: AutoTrip
                   

Pozor na podezřelé dovozy

Auta z dovozu rozhodně nejsou něco, čeho byste se měli bát. “Dovoz ojetiny ze zahraničí nutně nezaručí, že bude bezproblémová a levnější. Některé modely se mohou u nás prodávat jen v malém množství a někdy vám ani vlastně nezbyde nic jiného, než svou vysněnou specifikaci hledat v zahraničí. V tomto případě automobil řešte se zkušeným a osvědčeným dovozcem, který co nejlépe pozná stav vozidla a ví, na co si dávat pozor” radí redakce webu Autotrip.cz. Na českých inzertních serverech ale najdete spoustu čerstvých dovozů za nízké ceny. U překupníků je velká šance, že bude mít automobil stočený tachometr nebo bude opravený po nehodě.  

Znevýhodňující kupní smlouva

V případě koupě ojetého automobilu se neobejdete bez správně formulované kupní smlouvy. Klíčová zde není v žádném případě její délka, ale hlavně její obsah a správné formulování. Pro bezproblémový nákup a prodej ojetého vozu může stačit smlouva na jednu stránku. Většina sporů mezi prodávajícím a kupujícím vzniká kvůli špatně napsané kupní smlouvě, která jednu stranu znevýhodňuje. Každý kupní smlouva musí obsahovat nutné náležitosti, mezi které patří informace o obou stranách, řádná a přesná identifikace vozu, registrační značka, model, kód VIN a další informace. Ve smlouvě samozřejmě nesmí chybět ani dohodnutá cena, měna, datum a čas podepsání a forma úhrady. Pokud s kupní smlouvou nesouhlasíte, tak navrhněte její úpravu. Nikdy nepodepisujte smlouvu, která vás znevýhodňuje. 

Pozor si dávejte na stav tachometru

Mnoho lidí stále věří, že menší nájezd nutně znamená lepší stav. Jenže auto s nízkým nájezdem může klidně být v horším stavu než to, které má najeto dvakrát víc. Pokud auto najezdí 250 tisíc kilometrů po dálnici, tak se to na jeho stavu podepíše výrazně víc, než 80 tisíc kilometrů po pražských dlažebních kostkách a rozbitých okreskách. Auto s nižším nájezdem má většinou vyšší cenovku a vy tak možná zaplatíte zbytečně moc za auto, které bude vyžadovat více oprav. Podezřele nízký nájezd může také znamenat, že auto bylo stočeno.

Exekuce uvalená na prodávané vozidlo

Problémy nevznikají pouze z technického stavu. Nebezpečí vám hrozí i ze strany majitele. Často se totiž stává, že se takto majetku vzdává někdo, na koho je uvalena exekuce. Naštěstí máte poměrně snadný způsob, jak to zjistit. Stačí se podívat do centrální evidence Exekutorské komory ČR na webu Ceecr.cz. Pro tento úkon se musíte nejprve zaregistrovat a za kontrolu osoby v evidenci musíte zaplatit 60 Kč. Téměř okamžitě ale zjistíte, zda-li má v daném obchodu smysl pokračovat, nebo z něj raději ustoupit. Pokud je automobil zaveden do soupisu movitých věcí, tak dlužník nesmí tento majetek na nikoho převádět. Kupní smlouva na auto se tak stane neplatnou. Pokud smlouvu podepíšete a auto koupíte, tak vám ho může exekutor zabavit a budete bez auta. Navíc se takové jednání bere jako poškozování věřitele nebo podvod. Po zabavení vozidla byste mohli podat vylučovací žalobu, ale o ní bude rozhodovat soud a nikdo vám neřekne, jestli auto dostanete zpět.

Diskuze Vstoupit do diskuze
54 lidí právě čte
Autor článku

Matěj Hrnčíř

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Rychlost produkce hypersonických raket Kinžal je žalostně nízká, a ke všemu je americký Patriot „ztrapnil“, jak nejlépe mohl
Události247.cz
Události247.cz
Na opravu auta si lidé počkají: Servisy hlásí několikatýdenní čekací doby
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
„Černooké děti“ jsou podle některých výsledkem křížení s mimozemšťany. Kamioňák chvíli po setkání s nimi zemřel
adbz.cz
adbz.cz
Popraskané špičky bot se dají zachránit. Díky žehličce budou opět jako nové