Toyota oživí legendární model Rankle s monstrózním naftovým motorem. Restrikcím EU se vysmívá

Návrat legendy se nakonec stane skutečností. Japonská automobilka se vrátí ve výrobě ke čtyřicet let starému modelu.

i Zdroj fotografie: Toyota
i Zdroj fotografie: S vědomím Best Car Web
i Zdroj fotografie: S vědomím Best Car Web
i Zdroj fotografie: S vědomím Best Car Web
Další 0 fotografie
                   

Milovníci japonské klasiky už několik posledních let doufají v to, že dojde k reinkarnaci někdejší ikony a znovuuvedení na trh populárního SUV. Jedná se o model Land Cruiser ve specifikaci známé jako Rankle 70 respektive Nanamaru. Japonský odborný magazín informoval veřejnost o tom, že automobilka uvede letos na podzim novou verzi ikonického SUV. Tímto krokem se doslova vysmívá restrikcím EU na spalovací motory.

Nový model bude retro i moderní technologie v jednom

Znovuzrozený vůz by měl být střižen v klasickém stylu, ovšem vybaven moderními komponenty. Historie modelu Toyota Land Cruiser sahá až do 50. let 20. století, kdy byla automobilka požádána vládou USA o výrobu automobilu navazujícího na armádní Jeep Willys. Tak byla do výroby v roce 1951 uvedena Toyota „Jeep“ BJ, o tři roky později se pak stal oficiálním názvem Land Cruiser. Druhá generace pak měla kódové označení J20, respektive J30, a zahrnovala řadu různých specifikací a motorizací.

iZdroj fotografie: S vědomím Best Car Web

Třicet let po stvoření Land Cruiseru přišla generace J70. A i ta se stala v rámci své vlastní řady legendou. Na některých trzích se prodávala jako Bundera, jinde jako Landruiser II, později jako 70 Prado. Tato generace už nepřipomínala první generaci a strohý Jeep, šlo o luxusní SUV s prostornou karoserií, automatickou převodovkou a velmi širokou škálou pohonných jednotek a specifikací. V té době vznikla legenda Nanamaru. Mimo Japonsko je v podstatě neznámá, jde evidetně o konkrétní japonskou specifikaci z 80. let, ne model jako takový.

Odkazem na ikonický model budou kulatá přední světla

Podle japonských zdrojů specializovaných na Toyotu je po této ikoně na domácím trhu stále poptávka. Užitkové SUV využívají jak soukromé osoby, tak státní či korporátní instituce a je zájem, aby toto auto opět šlo do produkce. Podoba nového Nanamaru je stále držena v tajnosti. Očekává se, že SUV dostane klasické kulaté světlomety a masivní přední blatníky. Místo loga značky bude na masce chladiče velký nápis Toyota tak, aby tím japonský výrobce zachoval kontinuitu s původním vozem.

iZdroj fotografie: S vědomím Best Car Web

Pokud má dojít k návaznosti na původní automobil v oblasti designu, pak v technické části vozu naopak čekají výrazné změny. SUV bude pohánět moderní monstrózním 2,8litrový naftový motor s výkonem kolem 200 koní ze současného Land Cruiseru Prado. Místo dosavadní pětistupňové převodovky dostane Nanamaru od stejného Prada šestistupňový automat. Očekávat lze i výtečné terénní schopnosti díky uzávěrce diferenciálu. Premiéra znovuoživené Toyoty se očekává na podzim roku 2023.

Galerie

Další 0 fotografie

Máte rádi staré modely v moderním pojetí?

Zdroj: Best Car Web
Diskuze Vstoupit do diskuze
105 lidí právě čte
Autor článku

Martin Sedláček

Vyučil se automechanikem a tuto práci také dlouhé roky provozoval. Pak se na čas přesunul do oblasti profesionální dopravy, řidičák má v podstatě na vše, co se dá u nás legálně řídit. Po několika letech za volantem nákladního auta se vrátil zpět k původní profesi, kterou už dělá spíše z pozice vedoucího dílny. Má tak čas na redakční a publikační činnost i osvětu v oblasti automobilové techniky.

Zobrazit další články