Trápí vás vysoká spotřeba paliva? Může za to více věcí, než jenom těžká noha

                   

Spotřeba paliva může být jedna z věcí, podle které vybíráme auto. Je jasné, že ta papírová se od té reálné může lišit. Na tom není nic neobvyklého. Co když je ale vaše spotřeba až neúměrně vysoká? Jedním z důvodů může být styl vaší jízdy. Pokud zde problém není, je na čase hledat ho jinde. S čím může vysoká spotřeba souviset? Podívejte se.

Vzduchový filtry

Ten by se měl měnit současně s olejem. Mnoho majitelů aut to však nedělá. Buď si filtru ani nevšimne, nebo ho pouze vyčistí. Ani jedno však není dobré, jelikož čím více je podceňována jeho výměna, tím méně vzduchu jím může proudit. To se logicky může negativně podepsat na činnosti motoru, což vede právě k tomu, že u vašeho vozu stoupne spotřeba. V extrémních případech tomu může být až o 1,5 litru na sto.

Lambda sonda

Velmi důležitá součást každého vozu, která se stará o zajištění optimální směsi paliva. Abychom byli konkrétní, tak hlídá poměr paliva a vzduchu tak, aby obojí množství bylo optimální. Pokud lambda sonda nefunguje jak má, podepíše se to na špatném složení palivové směsi. A to může vést k situaci, kdy výrazně stoupá spotřeba vašeho paliva. Opět připomeňme, že v extrémních situacích může jít o zvýšení spotřeby třeba i o polovinu

EGR ventil

I toto je důležitá součást vozu, která když nefunguje, může se to negativně podepsat na spotřebě. Princip EGR ventilu je poměrně jednoduchý. Stará se o to, aby byla část výfukových plynů vrácena zpět, čímž se může nejenom snižovat teplota, ale také emise. Pokud je činnost EGR ventilu narušena poruchou, dochází ke špatnému rozdělení výfukových plynů, což se podepíše na tom, jak motor funguje. Výsledkem bude vyšší spotřeba, v některých případech třeba i o 2 litry na sto ujetých kilometrů.

Filtr pevných částic

Nutná součást naftových aut, která má pomoci snižovat emise dieselových motorů. Pokud není filtr pevných částic v dobrém stavu, má to vliv nejenom na zvýšení emisí, ale má to vliv také na spotřebu auta. Cesta k jeho dobrému fungování je spojena především se správnou péčí, čemuž je třeba mnohdy přizpůsobovat i samotnou jízdu.

Jsou i další věci, které vaši spotřebu ovlivní

Často se na ně zapomíná, ale když se sejdou dohromady, může každá z nich zvýšit spotřebu i o pár deci. Příkladem jsou třeba špatně nahuštěné pneumatiky, může jít o chybnou funkci katalyzátoru, stejně jako nelze zapomínat ani na možná poškození brzdového systému, nebo může jít třeba o ne úplně dokonale fungující klimatizaci. Toto všechno jsou věci, které má na spotřebu vliv. Když se sejdou dohromady, je možné počítat s navýšením i o několik litrů na sto.

Diskuze Vstoupit do diskuze
119 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články