Trh v USA se mění: Elektromobily jdou na odbyt více než auta s manuálem

                   

Americký trh s vozy má celou řadu specifik. V mnoha oblastech dominují velká praktická auta, moc se nehledí na spotřebu a pokud jde o řazení, je preferována automatická převodovka. Manuál dlouhodobě zůstával ve statistikách prodejnosti vždy na druhém místě. Nyní to podle zpráv společnosti JD Power vypadá, že byl odsunut až na místo třetí. Jaké typy vozů se dostaly před něj?

Vzestup elektromobilů

Jsou to elektromobily. Právě ty jsou aktuálně na trhu v USA druhými nejžádanějšími typy vozidel hned po těch s automatickou převodovkou. To říká zpráva zmíněné společnosti, která mapuje trh ve třetím čtvrtletí letošního roku. Jde o celkem zajímavý fakt, který ukazuje že i v mnoha směrech konzervativní americká společnost začíná mít zájem zkusit něco nového.

Prodejnosti stále minimální

Dodejme, že překonat vozy s manuální převodovkou nebylo zase až tak těžké. Když se podíváme na statistická čísla, tak vozy s manuálem mají na prodejích vozů v Americe podíl zhruba 1,1 procento. A právě přes tuto hodnotu se přehouply elektromobily, které z celkové prodejnosti ukrajují necelé 2 procenta. I když procentuálně jde o skutečně minimální hodnoty, nezapomínejme na to, jak velký trh Spojené státy americká jsou. V reálných číslech jde o zajímavý počet prodaných vozidel.

Manuály jsou oblíbené stále méně

Jak dokazují zmíněná čísla, vozy s manuálem jsou v USA téměř raritou. Ostatně dokonce se vtipkuje o tom, že manuální řazení je ta nejlepší ochrana proti zlodějům, kteří tak s vozem neumí ani odjet. Trend zájmu o automatické převodovky můžeme vidět i na jiných trzích, a to včetně Evropy. Důvodem je jak mnohem lepší pohodlnost během jízdy, tak fakt, že i tady pomalu vystrkuje drápky elektromobilita. A to jak v podobě klasických elektromobilů, tak v podobě mild nebo plug-in hybridů, kde je opět k dispozici automat. Dá se očekávat, že dříve nebo později se budou i v tak konzervativní zemi jako je ČR poměrná čísla automatů a manuálu výrazně měnit.

Diskuze Vstoupit do diskuze
119 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články