Špatná údržba autobaterie výrazně zkracuje její životnost o několik let. Tři kroky vám ušetří peníze za novou

V autě existuje několik součástek, o které je potřeba pravidelně pečovat. Mezi nimi se nachází i autobaterie. Pravidelná péče dokáže výrazně prodloužit její životností.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Některé díly z vozu je potřeba pravidelně vyměňovat za nové. Jednou z dražších součástek je i baterie, za kterou můžete utratit i několik tisíc. Na tom, jak dlouho vám vydrží, závisí i vaše zacházení s vozidlem. Například systém start / stop umí tomuto produktu výrazně zkrátit životnost. Jestliže ji budete používat správně, měla by vydržet přibližně 5 let.

Pravidelná údržba se vyplatí

Mnoho lidí má problémy s tímto dílem právě z toho důvodu, že jezdí pravidelně pouze krátké trasy. Kvůli tomu se nestihne znovu nabít a poškozuje se. Je dobré, když čas od času zkontrolujete napětí baterie, když motor neběží. Postačí vám k tomu obyčejný multimetr. Ten připojte na svorky akumulátoru. Naměřená hodnota by neměla být nižší než 12,5 V.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jestliže byste naměřili nižší hodnoty, je potřeba se s autem projet na delší vzdálenost nebo vozidlo dobít pomocí nabíječky. Vyšší hodnoty většinou znamenají problém s baterií. Pokud je naměřené číslo vyšší než 13 V, je potřeba pořídit nový akumulátor. Když si čas od času zkontrolujete tyto místa, mohli byste zjistit závadu, o které jste doposud nevěděli a začít ji rychleji řešit. Včasná péče a pravidelná údržba auta se totiž vždy vyplatí.

Vypněte zbytečné spotřebiče

Ve vozidle používejte pouze to, co k jízdě potřebujete. Nenechávejte zbytečně zapnuté rádio, topení nebo klimatizaci, pokud nemáte nastartováno. Všechny tyto věci spotřebovávají energii a tím pádem je poté potřeba ji dobít. S tím souvisí i vyhřívání sedadel, zrcátek nebo oken. Všechny tyto věci zapínejte až poté, když motor běží. Sice jsou baterie navrženy tak, aby se neustále vybíjely a znovu nabíjely, ale nic se nemá přehánět.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Při odstavení vozidla kontroluje spotřebu energie

Odstavit auto můžete kdykoliv, ale je přitom dobré si stále hlídat spotřebu energie i při nečinnosti motoru. Jestliže někde necháte vůz stát, měl by nastartovat i po 3 měsících. Je však dobré, když si každý týden překontrolujete spotřebu energie. I v zaparkovaném autě neustále funguje například alarm, který energii spotřebovává. Je potřeba brát v potaz i venkovní teploty.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jestliže by nastaly velké mrazy, můžete mít problémy se startováním. Při týdenní kontrole by naměřené hodnoty neměly být vyšší než 30 mA. Jakákoliv vyšší hodnota než 0,1 A není dobrá a měli byste se podívat, co vám energii spotřebovává. Může to být třeba i GPS nebo jiné skryté sledovací zařízení. Nikdy nenechávejte baterii zcela vybít. To ji totiž může zcela zničit a už by nemusela jít nikdy nabít naplno.

Pravidelné nabíjení nebo vyjmutí baterie

I přesto, že jezdíte dlouhé trasy, byste občas měli auto připojit k nabíječce. Pokud tak neučiníte a vozidlo bude odstaveno na delší dobu, vyjměte akumulátor z vozidla ven. Většina majitelů sportovních vozů to tak dělá, když své auto schovávají na zimu do garáže. Je to z toho důvodu, že by se akumulátor zcela vybil a poté by již nebyl funkční stejně jako předtím. Když se rozhodnete jej vyndat, dejte ho poté na udržovací nabíječku.

Jaké triky používáte pro prodloužení životnosti autobaterie?

Zdroj: Motor1

Diskuze Vstoupit do diskuze
65 lidí právě čte
Autor článku

Tomáš Englas

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Video: ruský tank T-90 přežije bez viditelné újmy i 3 zásahy granátem z dronu po sobě, Ukrajincům tak někdy nezbývá, než útok vzdát
Události247.cz
Události247.cz
Někteří lidé od státu nedostanou finanční podporu v nezaměstnanosti. Jedná se například o ty, kteří dostali výpověď
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Nejtěžší optická iluze na světě poprvé na českém internetu: Najděte skrytého motýla do 13 sekund
adbz.cz
adbz.cz
Prostor 108m² podkrovního bytu využili do posledního centimetru: Dominantou jsou mohutné dřevěné trámy