Špatná údržba autobaterie výrazně zkracuje její životnost o několik let. Tři kroky vám ušetří peníze za novou

V autě existuje několik součástek, o které je potřeba pravidelně pečovat. Mezi nimi se nachází i autobaterie. Pravidelná péče dokáže výrazně prodloužit její životností.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Některé díly z vozu je potřeba pravidelně vyměňovat za nové. Jednou z dražších součástek je i baterie, za kterou můžete utratit i několik tisíc. Na tom, jak dlouho vám vydrží, závisí i vaše zacházení s vozidlem. Například systém start / stop umí tomuto produktu výrazně zkrátit životnost. Jestliže ji budete používat správně, měla by vydržet přibližně 5 let.

Pravidelná údržba se vyplatí

Mnoho lidí má problémy s tímto dílem právě z toho důvodu, že jezdí pravidelně pouze krátké trasy. Kvůli tomu se nestihne znovu nabít a poškozuje se. Je dobré, když čas od času zkontrolujete napětí baterie, když motor neběží. Postačí vám k tomu obyčejný multimetr. Ten připojte na svorky akumulátoru. Naměřená hodnota by neměla být nižší než 12,5 V.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jestliže byste naměřili nižší hodnoty, je potřeba se s autem projet na delší vzdálenost nebo vozidlo dobít pomocí nabíječky. Vyšší hodnoty většinou znamenají problém s baterií. Pokud je naměřené číslo vyšší než 13 V, je potřeba pořídit nový akumulátor. Když si čas od času zkontrolujete tyto místa, mohli byste zjistit závadu, o které jste doposud nevěděli a začít ji rychleji řešit. Včasná péče a pravidelná údržba auta se totiž vždy vyplatí.

Vypněte zbytečné spotřebiče

Ve vozidle používejte pouze to, co k jízdě potřebujete. Nenechávejte zbytečně zapnuté rádio, topení nebo klimatizaci, pokud nemáte nastartováno. Všechny tyto věci spotřebovávají energii a tím pádem je poté potřeba ji dobít. S tím souvisí i vyhřívání sedadel, zrcátek nebo oken. Všechny tyto věci zapínejte až poté, když motor běží. Sice jsou baterie navrženy tak, aby se neustále vybíjely a znovu nabíjely, ale nic se nemá přehánět.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Při odstavení vozidla kontroluje spotřebu energie

Odstavit auto můžete kdykoliv, ale je přitom dobré si stále hlídat spotřebu energie i při nečinnosti motoru. Jestliže někde necháte vůz stát, měl by nastartovat i po 3 měsících. Je však dobré, když si každý týden překontrolujete spotřebu energie. I v zaparkovaném autě neustále funguje například alarm, který energii spotřebovává. Je potřeba brát v potaz i venkovní teploty.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jestliže by nastaly velké mrazy, můžete mít problémy se startováním. Při týdenní kontrole by naměřené hodnoty neměly být vyšší než 30 mA. Jakákoliv vyšší hodnota než 0,1 A není dobrá a měli byste se podívat, co vám energii spotřebovává. Může to být třeba i GPS nebo jiné skryté sledovací zařízení. Nikdy nenechávejte baterii zcela vybít. To ji totiž může zcela zničit a už by nemusela jít nikdy nabít naplno.

Pravidelné nabíjení nebo vyjmutí baterie

I přesto, že jezdíte dlouhé trasy, byste občas měli auto připojit k nabíječce. Pokud tak neučiníte a vozidlo bude odstaveno na delší dobu, vyjměte akumulátor z vozidla ven. Většina majitelů sportovních vozů to tak dělá, když své auto schovávají na zimu do garáže. Je to z toho důvodu, že by se akumulátor zcela vybil a poté by již nebyl funkční stejně jako předtím. Když se rozhodnete jej vyndat, dejte ho poté na udržovací nabíječku.

Jaké triky používáte pro prodloužení životnosti autobaterie?

Zdroj: Motor1

Diskuze Vstoupit do diskuze
52 lidí právě čte
Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Ruská noční můra. Ukrajina je zřejmě i testovacím centrem pro vyspělé zbraně. Co vlastně útočilo na krymské letiště?
Události247.cz
Události247.cz
Západ může reagovat na jaderný krok ruského prezidenta hned několika způsoby
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Jak je možné, že lidé přežili dobu ledovou: Museli být kreativní, zruční a dokonale sehraní
adbz.cz
adbz.cz
Zázvor je na podzim a v zimě k nezaplacení. Vypěstovat ho je hračka, navíc má až 3krát větší sílu než ten z obchodu