Vy ještě nevozíte v autě obyčejnou tužku? Ani nevíte, jakou chybu děláte. Nově patří do doporučené výbavy 2024

Prakticky každý profesionální řidič ví, jak mu může taková banalita, jako je obyčejná tužka, během jeho jízd pomoci. Nejde jen o svým způsobem unikátní psací potřebu, ale tužka dokáže posloužit i jako korektor a vyprošťovač.

i Zdroj fotografie: Jiří Louthan
                   

Říkáte si, na co potřebuji v autě obyčejnou tužku, když s sebou vozím jednu, nebo dokonce i více propisek? Ano, propiska je jistě dobrá součást výbavy vašeho vozu – zvláště pak v případě, kdy dojde vaší nebo cizí vinou k nehodě a je třeba vyplnit záznam o nehodě, případně si udělat důležitou poznámku. Ale pozor, jen za normálních teplot.

Obyčejná tužka je v očích mnoha lidí už tak trochu archaická psací potřeba. Tužku je potřeba ořezávat, aby se s ní dobře psalo, a také je třeba být opatrný při zacházení s ní, protože když vám upadne, může se tuha v ní polámat a během psaní vám začne vypadávat.

Propiska je bezúdržbová, ale…

Oproti tomu propiska nevyžaduje žádnou údržbu ani opatrnost při manipulaci s ní. Když přestane psát, prostě ji vyhodíme a nahradíme další z mnoha propisek, které máme doma „nasyslené“ z různých marketingových akcí společností, s nimiž běžně přicházíme do styku (telefonní operátor, banka, pojišťovna, charitativní akce atd.).

i

Jenže zkušení řidiči dobře vědí, že propiskou obyčejnou tužku v rámci jejich potřeb úplně nahradit nelze. Tužka má totiž z jejich pohledu oproti propisce hned několik praktických výhod. Zkusíte je sami uhádnout, než vám je popíšeme jednu po druhé? Dobře, nebudeme vás napínat. Pojďme si výhody obyčejné tužky, kterou už jste možná v ruce nedrželi celá léta, objasnit.

Nemáte papír? Nevadí

Během jízdy autem občas nastanou situace, kdy je třeba si udělat rychlou poznámku. Chceme si zaznamenat SPZ vozu, který způsobil nehodu a ujel, zapsat si jméno firmy, jež nás zaujala, když jsme kolem ní projížděli, nebo třeba čas a místo schůzky, kterou nám právě sdělil obchodní partner po telefonu apod.

Obyčejná tužka je přitom schopná snadno psát na celou paletu nejrůznějších povrchů – od dřeva přes karton až po kov. A vy tak máte možnost si udělat poznámku na nejrůznější předměty, jež se právě ve vašem voze nacházejí bez toho, aby se muselo nutně jednat o kus papíru.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Píše i v mrazech a lépe kreslí

Navíc má ale tužka ve srovnání s propiskou tu úžasnou vlastnost, že píše i v mrazech. Zatímco inkoust v propisce při velmi nízkých teplotách zmrzne. S tužkou se také lépe kreslí, takže zvláště pro řemeslníky, kutily a chalupáře, kteří si čas od času potřebují udělat nějaký rychlý technický nákres, je tužka v autě skutečně zásadní benefit.

Poslední výhodou obyčejné tužky je i fakt, že jí napsaný text, čísla či nákresy je možné ze všech povrchů snadno smazat. Třeba hned poté, co si poznámku přepíšete do telefonu nebo do diáře. Naopak pro vyplnění záznamu o nehodě obyčejná tužka vhodná není. Zápis se může z formuláře snadno smazat, a proto má v tomto případě propiska nad tužkou navrch.

Korekční tyčinka na tmavé povrchy

Obyčejná tužka dokáže být také zajímavým pomocníkem v momentu, kdy se rozhodnete pro rychlou retuši škrábance na laku vašeho vozu nebo třeba drobné praskliny na plastu v interiéru. Nevěřili byste, co všechno se dá pomocí obyčejné tužky zamaskovat.

Nemůžete pochopitelně očekávat, že budete s tužkou stejně efektivní jako s klasickou korekční tyčinkou, ale jako rychlá náhrada pro momentální potřeby tužka často postačí. Na rozdíl od korekční tyčinky máte tužku stále k dispozici, a navíc vás takováto náhrada korektoru prakticky nic nestojí.    

iZdroj fotografie: Jiří Louthan

Šikovný vyprošťovač

Už se vám někdy stalo, že vám mezi sedačku a středový panel zapadly klíčky od auta, od bytu nebo třeba dálkový ovladač od pojízdné brány? Samozřejmě, že stalo. Je to přesně ten moment, kdy se rozčilujeme, že se nám do daného místa nevejde ruka, abychom zapadlý předmět vytáhli, nebo jej alespoň posunuli dopředu na volnou plochu před naší sedačkou či sedačkou spolujezdce. A právě pro tento moment se tužka báječně hodí – jako vyprošťovací tyčinka.  

Už jsem tužku ale také v praxi několikrát použil na vyproštění suchého listu, který se mi dostal větracím systémem za mřížku průduchu. Prsty se list uchopit nedal, a přitom mě při zapnutém „větráku“ jeho šustění tolik rozčilovalo.

Možná si i vy ze své praxe vzpomenete na řadu záležitostí, se kterými vám tužka v interiéru vozu dokázala pomoci. Já ji s sebou vozím každopádně vždy. Žádné místo mi v kastlíku před spolujezdcem nebo v přihrádce ve dveřích nezabírá a dokáže mi občas úžasně posloužit. Rozhodně všem řidičům doporučuji, aby právě o obyčejnou tužku rozšířili výbavu svého auta.

Vozíte ve svém voze obyčejnou tužku, nebo si raději pomáháte jinými nástroji?

Diskuze Vstoupit do diskuze
130 lidí právě čte
Autor článku

Jiří Louthan

Zkušený automobilový novinář, který seděl za volantem více než 500 různých aut, přináší svůj bohatý repertoár zkušeností do nového pořadu AutoŽivě. Můžete ho sledovat na české službě Stream i YouTube.

Zobrazit další články