Tyto faktory ovlivňují životnost motoru. Často vycházejí z jeho konstrukce

                   

Byly doby, kdy se do aut dávaly motory, které dokázaly vydržet i stovky tisíc kilometrů bez jakéhokoliv problému. U těch současných to není jisté. Jsou totiž faktory, které životnost motorů výrazně ovlivňují. O jaké se jedná? Podívejme se.

Objem spalovacích komor

Řada moderních motorů má objem spalovacích komor podstatně menší, než tomu bylo dříve. To vše hlavně proto, aby byla zachována jeho čistota a aby bylo tvořeno co nejméně emisí. Výkon je zároveň doháněn kompresním poměrem. To je kombinace, která může životnost motoru přímo ovlivňovat.

Použité písty

Jdeme na další faktor, který ovlivňuje životnost motoru. A i ten vychází z jeho konstrukce. Konkrétně se jedná o písty. Často se dnes v motorech používají písty menší, než byly běžné dříve. Právě toto se může z dlouhodobého hlediska negativně podepsat na tom, kolik toho takový motor, hlavně ten hodně a často namáhaný, vydrží.

Přeplňování malých motorů

Jasný trend posledních let. Downsizing si dříve nebo později vybere svou daň. Dnes už není nic výjimečného najít pod kapotou aut motory s minimálními objemy, ale velkými výkony, kterých je dosaženo pomocí přeplňování. Technologie je sice zajímavá, ale z hlediska dlouhodobé životnosti špatná.

Nedostatečné zahřívání motoru

Tento problém si způsobujeme sami jako řidiči. Pokud je motor nedostatečně zahřátý a začne se využívat naplno a točit do maxima, rozhodně mu to neprospěje. A může to ovlivnit jeho životnost. Správné je po nastartování studeného motoru velmi poklidně vyrazit a teprve až když dostatečně stoupne teplota, je možné jít do vyšších otáček.

Start / stop systémy

Mají za úkol snižovat emise, ale už se neřeší to, jak se podepisují na životnosti motoru. Ten stále zhasíná a stále se startuje, což pro něho rozhodně není dobře. A není to jenom motor, který je takto namáhán. Problémy se mohou objevit i u řady dalších prvků, jako je třeba startér ve voze, který také poměrně výrazně trpí.

Foto: Pixabay.com

Diskuze Vstoupit do diskuze
60 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články