Učitel autoškoly radí, jak správně použít ruční brzdu za jízdy, zastavení i parkování

                   

Parkovací brzda je nezbytná především pro bezpečné parkování vozu na nerovných místech. Ve většině situací není vhodné s její pomocí zastavovat auto v pohybu. V některých momentech je však její použití nutné. Manipulace s ruční brzdou za jízdy má samozřejmě své vlastní zvláštnosti, nuance a samotný postup takového brzdění je spojen s mnoha nástrahami.

Každému je určitě jasné, že použití parkovací brzdy v automobilu, na to, k čemu není určená, je nejen nebezpečné, ale může vést k vážnému poškození vozu a v nejhorším případě k tragédii.

Jedinou výjimkou z obecných pravidel pro používání parkovací brzdy jsou situace, kdy selhaly vozidla a řidiči už nezbývají jiné možnosti. I v takových situacích však nemůžete jen tak chytit páku a zatáhnout za ni.

iZdroj fotografie: PxHere

Při nouzovém zastavení pomocí parkovací brzdy se musíte ujistit, že se vozidlo nepohybuje rychleji než 40 km / h a že kola vozidla jsou srovnaná tak, aby mířila vpřed. Pokud tyto dvě důležité věci nejsou dodrženy, hrozí poškození vozu, navíc, pokud kola nejsou rovně nebo je rychlost příliš vysoká, auto se může dokonce otočit na střechu.

iZdroj fotografie: PxHere

Kromě splnění „obecných požadavků“ nesmíme zapomenout na maličkosti. Parkovací brzda brzdí po stisknutí tlačítka a vyvinutí příslušné síly pohybem paže nahoru.

iZdroj fotografie: PxHere

V případě nouzového zastavení je nutné působit silou co nejplynuleji a rovnoměrně, neměly by se provádět žádné prudké pohyby. Páka se pomalu zvedá, dokud není dosaženo požadovaného zpomalení.

Je také důležité si uvědomit, že jediný prudký pohyb parkovací brzdy nahoru během jízdy vyvolá zablokování kol a smyk, což již bylo zmíněno výše.

iZdroj fotografie: Pixabay.com
Zdroj fotografie: PxHere

Pamatujte, že současné použití parkovací brzdy a brzdného účinku motoru pomůže minimalizovat zatížení součástí stroje a zabránit vážnému poškození. Dále se důrazně doporučuje nezastavovat tímto způsobem na kluzké silnici.

Diskuze Vstoupit do diskuze
52 lidí právě čte
Autor článku

Matěj Hrnčíř

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Bez Západu by Rusko bylo bez moderních zbraní, samo je totiž vyrobit neumí. Užívá techniku Francie, Německa i dalších zemí
Události247.cz
Události247.cz
Taxík levnější než jízda autobusem: Důchodci nemají ani ponětí, že jim stát poskytne dopravu kamkoliv za pár korun
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Nejděsivější místo na planetě: Přístup sem má jen pár lidí, běžný člověk by téměř s jistotou zemřel
adbz.cz
adbz.cz
Psi, které je téměř nemožné vychovat: Některá plemena pro poslušnost nemají předpoklady, mnoho lidí to před koupí neví