Udávání a práskání řidičů mezi sebou: Prostřednictvím aplikace může kdokoli udat kohokoli za dopravní přestupek

Udávat ostatní řidiče? To je odporné jednání, se kterým snad nikdo nemůže chtít mít něco společného, kromě policie.

i Zdroj fotografie: Martin Duplák pro AutoŽivě
                   

Někdy se stane, že řidič vidí ze svého auta jiného řidiče, který se nechová správně. Jede neohleduplně, nebo dokonce spáchá dopravní přestupek. Typicky může jít o rychlou jízdu, jízdu na červenou, nedání přednosti v jízdě, cokoli. Snem policie by asi v takovém případě bylo, aby mohla řešit, a hlavně kasírovat tyto přestupky. Ty, u kterých reálně není nebo je nemůže zachytit na záznamových zařízeních.

Pomáhat a chránit, nebo udávat a práskat, pane řidiči?

Sen se velmi rychle může stát skutečností. Ve Velké Británii se stalo něco, co odporuje – kdyby ničemu jinému – tak slušnému mezilidskému chování. Jakýsi Oleksiy Afonin vymyslel aplikaci, která zaznamenává pachatele přestupků přímo na silnicích. Spouštějí ji a obsluhují sami řidiči. Jak férové toto řešení je, se musí nechat asi na uvážení každého čtenáře, stále ale asi platí, že jediné, co kdy přišlo od sovětských programátorů a bylo to humánní a lidské, je Tetris.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Na Apple Store je ke stažení od tohoto autora aplikace s názvem dashcamUa. Zda je to ona zmíněná aplikace, zjišťovat nebudeme, příčí se nám podobné nástroje na udávání a bonzování. Jak práskačská apka funguje? Chytrý telefon se upevní jako palubní kamera k čelnímu sklu a objektiv se zamíří dopředu. Už zde je určitá kontroverze vzhledem k předpisům, které zakazují clonit výhled řidiče.

Nahrát, zastavit a ještě za tepla odeslat na policii

Malá kamera za zpětným zrcátkem je něco jiného než mobil s půdorysem cihly v zorném poli motoristy! Nicméně řidič jede, a když uvidí někoho, kdo podle něj páchá přestupek, zmáčkne tlačítko na displeji. Tím spustí nahrávání. Jelikož telefon je na držáku, a ne v ruce, nejde o zakázané požívání telefonu za jízdy. Navíc záznam může řidič zpracovat až po zastavení.

iZdroj fotografie: Policie ČR

Dalším krokem v aplikaci odešle záznam na kompetentní místa. Britské úřady se mohou radovat, ale slušnému člověku se z toho dělá zle od žaludku. Ne proto, že by snad schvaloval jízdu mimo pravidla, ale za to udávání. Mimochodem dohled nad pořádkem na silnicích má mít policie, a ne jako její prodloužená ruka běžný řidič. Horší varianta nastane, až práskači budou dostávat za své udávání finanční odměnu.

Co na udavačskou aplikaci říkáte?

Diskuze Vstoupit do diskuze
125 lidí právě čte
Autor článku

Martin Sedláček

Vyučil se automechanikem a tuto práci také dlouhé roky provozoval. Pak se na čas přesunul do oblasti profesionální dopravy, řidičák má v podstatě na vše, co se dá u nás legálně řídit. Po několika letech za volantem nákladního auta se vrátil zpět k původní profesi, kterou už dělá spíše z pozice vedoucího dílny. Má tak čas na redakční a publikační činnost i osvětu v oblasti automobilové techniky.

Zobrazit další články