Trpíte únavou? Spolehlivé způsoby, jak zůstat ve střehu

Jak neusnout za volantem
                   

Každý z nás určitě zažil pocit, kdy nutně potřeboval dojet do práce, pro děti, nebo do hotelu po dlouhé služební cestě. Jenomže vyrazit na cestu po pár hodinách spánku, a ke všemu s pořádným spánkovým deficitem, znamená jediné – nedostatečné reakce a neustálý souboj s únavou. Na spánek samozřejmě není čas, a tak nezbývá, než ho kompenzovat vybraným jídlem a doplňky stravy.

Když spánek není možný, využijte alternativy

Pokud řídíte už několik hodin vkuse, je naprosto přirozené, že vás přepadne únava (mnozí to jistě znají z dovolených, na které jezdí autem). Všichni jsme jenom obyčejní smrtelníci, a ani zkušený řidič nevydrží řídit věčnost (dle zákoníku práce by měl řidič po 4,5h řízení dodržet alespoň 30minutovou bezpečnostní přestávku, a neměl by včetně přestávek řídit déle než 12h). Ale pokud prostě musíte, vyzbrojte se alespoň nějakou alternativou, která vám na čas udrží oči otevřené.

Energetické drinky proti únavě

Důležitá je pravidelná strava

Zásadní je při dlouhé jízdě dodržování stravovacího režimu. Nemyslíme tím konzumaci sušenek nebo krekrů, které vám sice dají pocit sytosti, ale moc energie nedodají. Nejlepší volbou je teplé jídlo, ideálně zvolit tuhou stravu (maso, a jako přílohu brambory, těstoviny nebo rýži). Pokud nemáte na pořádné jídlo čas, nebo ho zrovna není kde koupit, postačí bageta nebo toasty, které koupíte snad na každé benzínové stanici.

Pravidelná strava - unavený řidič

Pokud budete dlouho vzhůru, pojede organismus naplno, kdežto při spánku dochází k jeho celkovému zpomalení. A pokud nejste odpočatí, potřebuje tělo odněkud přijímat energii – spalování cukrů i tuků přichází na řadu jako první – ale po čase už to stačit nebude, a bude potřeba organismus „nakrmit“. Jezte proto pravidelně a neodbývejte se, dopřejte si jídla bohatá na sacharidy, bílkoviny a tuky (vždy jenom vybrané).

Doplňováním cukrů nic nezkazíme

Někdo se po obědě rád natáhne, jiný zakousne dortík při kávě. Sladká tečka vám dodá cukry ve velkém, což pomůže zůstat ve střehu a zregenerovat unavený organismus. Ideální jsou sladké tyčinky jako Snickers, Twix nebo Mars, které dodají cukru opravdu hodně. A pokud už se vám dělá z únavy mdlo, je nejrychlejším způsobem dopravy cukrů do těla klasická Coca-Cola.

Snickers a CocaCola - doplňujte cukry - unavený řidič

Hodně pijte, i když se musíte přemáhat

Dlouhodobá únava má na lidský organismus neblahé následky, které se vyznačují i nechutí k jídlu a pití. Jenomže právě pití je velmi důležité, protože dochází k nadměrné dehydrataci těla. Organismus jednoduše zpracovává všechno rychleji, takže zatímco normálně vypijete dva litry, budou teď potřeba tři. Někdy ani nemáte pocit, že je potřeba pít, ale několik loků čisté vody vás nejenom probere, ale dodá trochu vláhy celému tělu. Dobrý je v tomto směru také zelený čaj (nikoli sáčkový, ale sypaný), ideálně pak přímo vietnamský, který vás udrží pěkně bdělé.

Překonejte nedostatek spánku - pijte vodu

Nezapomeňte na rozptýlení

Nejhorší, co se může stát, je dlouhá a nudná cesta, při níž vidíte jenom tisíce jiných aut a krajinu, která čas od času přechází ze stromů v pole. Mozek v takových situacích nenachází využití, a tak jednoduše spadne do „režimu úspory“. Není nutné být nalepený na skle a sledovat každý prd, ale je nezbytné zůstat ve střehu. Dobré je k tomu použít rádio, a tu hudbu pustit trochu nahlas, ať ji pořádně vnímáte.

Nevyspalý řidič - zpěv

Pokud máte možnost s někým volat, nasaďte handsfree a obvolejte rodinu, drahou polovičku nebo kolegy. Pokecáte si, cesta rychleji uteče, zůstanete ve střehu, a ještě dáte ostatním pocit, že na ně myslíte. A ještě jednou zdůrazňujeme handsfree, aby vám ruce zůstaly volné a mohly jste je nechat pěkně na volantu.

Osvědčené doplňky stravy, hlavně to nepřehánět

Nesmíme ovšem zapomenout na klasické a praxí prověřené metody. Nejlepším budičem organismu je v tomto smyslu káva, a pokud si ji osladíme, dodáme do těla i potřebný cukr. Kdo jí příliš neholduje, může ji nahradit energetickým nápojem (doporučujeme zlatou střední cestu, ty nejlevnější za pár korun zrovna moc nechutnají). Alternativním způsobem jsou doplňky stravy, například MindFlow, což je přírodní extrakt několika látek povzbuzujících organismus.

Ať už povoláte na pomoc v boji proti únavě klasické metody nebo alternativy, konzumujte je s mírou. Vašemu tělu na nějakou dobu pomohou, ale jak se říká „čeho je moc, toho je příliš.“ A stále platí, že je nejlepší kvalitní spánek a řádný odpočinek, který nedokáže nahradit absolutně nic.

Diskuze Vstoupit do diskuze
144 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články