„Už tam budem?“ 6 tipů jak zabavit děti na cestách.

                   

„Už tam budem?“, „jak je to ještě daleko?“, „Já se nudím“. Všechny tyto větičky určitě znáte, pokud jste někdy s dětmi cestovali a pokud ne, tak si je možná pamatujete z doby, kdy jste sami dětmi byli. Cestování je pro děti většinou velice vzrušující a nemohou se dočkat cíle cesty, ale předtím je čeká často i mnoho hodin na cestě, která pro ně začne být po pár desítkách minut monotónní a nudná. Pohodlí je při dlouhých cestách na prvním místě a je důležité, aby zejména řidič měl klid na to, aby mohl sledovat veškerý provoz a směr cesty. Často bývají i odjezdy na dovolené pro rodiče dost hektické, protože jsou to oni, kdo musí vše připravit, naložit do kufru, zkontrolovat a téměř nikdy stejně nemáte jistotu, jestli jste něco nezapomněli. Neměli byste ale podcenit ani přípravu činností, které děti na cestě zabaví. Níže vám přinášíme 6 tipů, které vaše děti při cestování dostatečně zaměstná.

1) Hledání v okolí

Pokud potřebujete své ratolesti zabavit tak, abyste se toho museli účastnit jen velice málo, tak doporučujeme hru, při které děti v okolí hledají různé předměty. Před cestou jim doma můžete vytisknout seznam obrázků, které mají během cesty zahlédnout, doporučujeme ale vkládat tam takové objekty, které se při cestě budou vyskytovat určitě, v opačném případě by mohla hra být sice napínavější, ale také by se vašim dětem nemusela líbit. Při cestování autem určitě narazíte na nějaký ten most, popelnici, nebo některé z dopravních značek.

2) Zajímavé SPZ

Pokud už máte starší děti, které se učí právě číst, tak určitě víte, že s radostí čtou vše, na co narazí. Pokud budete tuto hru hrát na silnicích České republiky, tak se dají například poznávat zajímavé číselné kombinace posledních čtyřech čísel, popřípadě po zavedení SPZ na míru můžete narazit i na zajímavější případy. Naštěstí pro dospělou část posádky lze konstatovat, že jich rozhodně nepotkáte moc a tak i tato hra přinese chvíli klidu k řízení a vaše děti se budou bavit.

3) Statistika barev

Pokud hru dětem správně uvedete, tak může být zábavná na dlouhou dobu. Na silnicích totiž jezdí automobily s nejrůznějšími barvami karoserií, a i když možná tušíte, která barva aut je na našich silnicích nejčastější, možná to nevědí vaše děti. Pro statistiku je také důležité mít opravdu široké spektrum dat, aby bylo možné ji pokládat za důvěryhodnou a tak tuto hru mohou děti pojmout spíše jako dlouhodobý úkol, či misi. Abyste předešli komplikacím s tím, že budete zapomínat, jaké barvy už se počítali, vytiskněte si jednoduše vozidla v těch nejčastějších barvách na papír a děti mohou dělat čárku za každou barvu, kterou na vozidle v provozu zahlédnou.

4) Abeceda měst

Stejně jako u hry s poznáváním státních poznávacích značek, i abeceda měst je už logicky zaměřená na děti, které čtení zvládají. Připravte na cestu nejmladším cestujícím list počátečních písmen abecedy a jejich úkolem bude cestou hledat jednotlivá města tak, aby jejich názvy vždy začínaly písmeny, které mají ve svém seznamu ještě nevyplněny. Tuto hru pravděpodobně vaše děti nikdy nedohrají, protože na některá písmena se názvy měst hledají opravdu velice těžko a tak určitě nespoléhejte jen na tuto variantu.

5) Notebook či tablet

Moderní technologie vám mohou řízení usnadnit určitě nejvíce, takže pokud nejste kategoricky proti variantě, aby si vaše dítě hrálo s notebookem či tabletem, určitě je na cestu pořádně nabijte a připravte i sluchátka, díky kterým budou vaše děti spokojeny, a vy budete mít v kabině vozu naprosté ticho. Pokud vás čeká delší cesta, tak je možné, zejména tablety, nabíjet prostřednictvím 12V zásuvek ve vozidle, případně mějte připravenou powerbanku. U filmů se často dobře usíná nejen dospělým a tak pokud tuto variantu dobře načasujete, mohou vaše děti značnou část cesty prospat.

6) Audioknihy

Pokud vaše děti od vás vyžadují vyšší míru zapojení, doporučujeme vám na dlouhé cesty právě audioknihy. Pokud zvolíte dětské pohádky formou mluveného slova, tak vaše děti budou určitě nadšeně poslouchat, ale dospělí tuto formu zábavy zvládnou sledovat i během vlastní konverzace. Naopak u mluveného slova dejte pozor na monotónnost hlasu vyprávějícího, často může mít uspávací účinek, což je zejména pro řidiče nepatřičné.

Pokud jste rodiči, tak určitě cestování s dětmi znáte a pro každé dítě funguje něco jiného. Určitě se ale můžete těmito hrami inspirovat k tomu, aby vaše cesty byly příjemné pro všechny zúčastněné a aby vaše dovolené začínaly i končily co nejpříjemněji.

Diskuze Vstoupit do diskuze
131 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články