Užitečné dovednosti starých motoristů, které již řidiči dnešní doby nepotřebují

                   

Auta se neustále vyvíjejí a je to celkem dobře vidět třeba na tom, jaké prvky výbavy nabízejí a jak fungují. Stačí se podívat zpět o deset až dvacet let a je jasné, že rozdíly jsou opravdu ohromné. A co teprve když se podíváme až k počátkům automobilismu. V této době se řidiči za volantem spíše trápili, než že by si jízdu užívali. Co bylo nutností a co jde dnes už dávno zapomenuto? Podívejte se.

Startování klikou

Dnes sednete do vozu a otočíte klíčkem. U modernějších vozidel nemusíte dělat ani to. Stačí, abyste měli klíček u sebe, a následně stisknete tlačítko. A motor se nastartuje. A jak tomu bylo v minulosti? Startování vozidla bylo o poznání horší, jelikož bylo nutné natočit ho klikou. To bylo nejenom zdlouhavé, ale také namáhavé.

Opravy defektů

Pokud dnes píchnete, můžete buď vyměnit celé kolo, nebo můžete využít i pohodlnějších možností. Buď takových, kdy využijete sady na opravu pneumatik, nebo i takových, kdy si zavoláte asistenční službu a ta vše udělá za vás. A jak tomu bylo dříve? V případě defektu si ho řidič musel často sám opravit. Možnost výměny celého kola v počátcích automobilismu ještě neexistovala. Pokud došlo k problémům, čekalo řidiče mnoho práce, která mu vzala i nemalé množství času.

Ohlížení za sebe

Dnes je zcela běžnou výbavou vozu jak levé, tak i pravé zrcátko. Dříve tomu tak nebylo a není to až tak dávno, co na vozech to levé stále nebylo. Dnes nám stačí podívat se směrem ke dveřím spolujezdce, kde v zrcátku vidíme, zda něco jede, nebo nikoliv. U modernějších vozů máme k dispozici i systém mrtvého úhlu, nebo dokonce i kameru, která nám může promítat obraz přímo do virtuálního kokpitu. To dříve se musel řidič ohlédnout a takto komplikovaně kontrolovat, zda z pravé strany skutečně někdo nejede.

iZDROJ FOTOGRAFIE: Pixabay.com

Studování mapy

Dnes máme integrované GPS navigace přímo ve voze, nebo si můžeme externí navigaci koupit, či můžeme použít i náš mobilní telefon. Možností, jak se dopravit přímo na místo určení, je více než dost. A vždy je cesta podle navigace velmi jednoduchá. To dříve bylo třeba listovat v papírových mapách a také atlasech, pokud chtěl člověk dorazit na místo, kde to až příliš nezná. A tato doba není zase až tak vzdálená. Možná i vy máte pár atlasů z dob vašeho cestování doma.

Parkování

Absence pravého zrcátka, ale také absence jakýchkoliv asistentů vyžadovala skutečné zkušenosti a dovednosti. Hlavně při podélném parkování, jinak člověk na místo nezajel. Učení správného parkování bylo sice náročné, ale šlo o dovednost, která přišla vhod. A dnes? Přední a zadní senzory, parkovací kamery, nebo i výbava, díky které vůz zaparkuje zcela sám. Ano, ulehčí to práci, ale pokud tyto systémy selžou, málokdo zvládne zaparkovat takzvaně po staru.

iZDROJ FOTOGRAFIE: Pixabay.com

Mytí auta

Voda, saponát a také houba. To byla výbava pro mytí aut v minulosti. Služby jako je ruční mytí aut, nebo také bezkontaktní myčky, či myčky klasické buď nebyly, nebo jich bylo pouze minimum. A tak se každý musel spoléhat jenom sám na sebe. Umytí vozu tak byla práce i na několik hodin, pokud to mělo být se vším všudy. A nyní? Stačí pár minut v myčce a auto je čisté, podvozek omytý, karoserie navoskované a vůz vyjíždí suchý.

Diskuze Vstoupit do diskuze
78 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články