V České republice se hromadí stále starší vozy

                   

Za deset let se zvýšil nárůst vozů o dva miliony

Před deseti lety bylo v České republice registrováno na čtyři miliony osobních automobilů. Za dva roky bude činit tento počet už přes šest milionů. Vyplývá to ze statistik Svazu dovozců automobilů a pozvolného nárůstu počtu registrovaných. Například koncem loňského roku bylo v Čechách hlášeno 5 592 738 kusů automobilů.

Během loňského roku se bilance oproti předešlému roku 2016 navýšila o 280 tisíc kusů nových registrovaných vozů a dalších 200 tisíc kusů bylo ojetých z dovozu a přibližně čtvrt milionu osobních automobilů bylo z registru vyřazeno.

Stále nás obklopují starší vozy

Podle dlouhodobého nárůstu nově registrovaných vozů, který každý rok narůstá o více než dvě stě tisíc kusů, je vysoký předpoklad, že hranice šesti milionů padne ještě před rokem 2020. Nejhorší na celé statistice je stáří nově registrovaných ojetých vozů. Průměrné stáří vozů v České republice je 14,5 roku a pozvolna se blíží k patnácti rokům.

S takto průměrně vysokým stářím vozů se nepotýkají žádné západoevropské země! Od roku 2011 přitom podle statistik zestárl český vozový park o více jak jeden rok. Dle dlouhodobých statistik se má hranice s průměrným rokem ještě navýšit a to z důvodu nově registrovaných ojetých vozů, které jsou o dost starší, než uvádí průměrná výše.

Pokud by se do statistiky započetly i ostatní užitkové vozy, traktory, autobusy, nákladní automobily a motocykly, dostaly bychom se na hranici 7 655 797 registrovaných vozů, jejich stáří by pak zvýšilo průměr na 17,54 let.

Nejstaršími typy vozidel jsou v České republice motocykly, jejich průměrný věk je kolem 33 let. Jen o rok mladší jsou pak traktory a nejmladší jsou užitkové automobily s průměrným věkem 12 let.

Zdroj fotografií: usa.streetsblog.org

Diskuze Vstoupit do diskuze
105 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články