V Krakově měřili emise přímo v provozu. Nejhůře dopadly staré diesely

                   

Jsou staré diesely skutečně takovou pohromou pro města? V Krakově se rozhodli měřit vozy přímo v provozu a zjistit, kdo je největším znečišťovatelem ovzduší ve městech. A výsledky jsou celkem alarmující. Na druhou stranu ukazují, že není diesel, jako diesel. Zatímco nejnovější naftové vozy se mohou pyšnit dokonalou čistotou, ty vyrobené před rokem 2015 jsou na tom podstatně hůře. A čím jsou starší, tím jsou škodlivější.

Změřeny byly emise u 103 tisíc aut

Nejednalo se o žádnou krátkou namátkovou akci, ale o poměrně intenzivní měření. K němu došlo již během června letošního roku a celkem bylo změřeno 103 tisíc vozidel. A to přímo v reálném provozu. Použita byla poměrně sofistikovaná technologie, která dokáže změřit emise i víceméně vzdáleně, pomocí vln a laseru. Tak lze zjistit nejenom aktuální hodnotu, ale i to, zda je právě měřeno auto, které jede konstantní rychlostní, nebo naopak zpomaluje či zrychluje. Vše má na celkové emise vliv, a proto bylo toto měření jedno z nejpřesnějších, které kdy v Evropě proběhlo.

Výsledky jsou alarmující

Výsledky hovoří celkem jasně. Největším znečišťovatelem ovzduší jsou staré diesely. Ona pomyslná hranice mezi tím, co je špatné a co je čistší je norma Euro 5. U vozů, které plní pouze tuto normu bylo naměřena hodnota, která se pohybuje na 700 mg / km. Ještě hůře na tom potom byly vozy starší, nebo s nižšími normami, jako Euro 4 nebo Euro 3. U nich lze říci, že se žádný pod hodnotu 700 mg / km nedostal a některé ji přesáhly celkem výrazně.

Naopak u novějších vozů se ukázalo, že dokážou být podstatně čistší. Měřené vozy plnící Euro 6 totiž ukázaly zhruba poloviční hodnoty, jelikož těm bylo v průměru naměřeno asi 350 mg / km. Ano, stále je to dost, ale onen skok mezi Euro 5 a normou Euro 6 je skutečně velmi znatelný. Totéž se týká také starších benzinových vozidel, které však oproti dieselům až tak škodlivá nejsou. Benzinová auta Euro 5 vypouštěla přibližně 120 mg / km a ta s normou Euro 4 kolem 200 mg.

Diskuze Vstoupit do diskuze
138 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články