Špatné ovzduší ve městech má zásadní vliv na lidské zdraví

Německo je v posledních letech kritizováno za špatné ovzduší ve městech. Velká koncentrace oxidů dusíku a dalších látek, obsažených ve výfukových plynech, mají přímý vliv na zdraví občanů ve velkých městech.

Evropská komise už hrozí německé vládě žalobou. Německo vzalo možnost žaloby vážně, a tak v nedávné době odsouhlasilo nový zákon o zákazu vjezdu dieselových vozů do měst.

Situace je ale tak dramatická, že podle agentury DPA a serveru Politico bude s největší pravděpodobností v mnoha městech zrušeno placené jízdné za MHD. Vyplývá to z dopisu vládních představitelů, jehož adresátem je evropský komisař pro životní prostředí Karmen Vella.

„Společně se spolkovými zeměmi a obcemi zvažujeme, že budeme nabízet místní veřejnou dopravu zdarma, abychom snížili počet soukromých vozidel,“ cituje z dopisu Politico. V dopise se dále uvádí, že v jednotlivých městech se budou podporovat nejrůznější dopravní omezení v jednotlivých městských částech, tedy konkrétních ulic.  První města, která budou mít na zkoušku dopravu zdarma, jsou Herrenberg, Essen, Bonn, Mannheim a Reutlingen. Tento dopis podepsal ministr dopravy Christian Schmidt, šéf kancléřského úřadu Peter Altmaier a ministryně životní prostředí Barbara Hendricksová.

V dopise se dále uvádí plány německé strany pro další zkvalitňování životního prostředí. Půjde především o modernizace vozového parku a zmocnění jednotlivých měst a spolkových zemí ke stanovení emisních limitů pro taxi a autobusy.

Evropská komise pohrozila celkem 9 členským zemím EU žalobou.
Žaloba hrozí dalším zemím, pokud by nepřistoupily na opatření vedoucí ke zlepšení kvality ovzduší. Patří sem například Slovensko, Rumunsko, Polsko, Británie, Maďarsko, Itálie, Španělsko, Německo a také Česká republika!

Německo přistoupilo v současné době už k několika radikálním krokům, které podle ministryně životního prostředí povedou ke zlepšení ovzduší ve městech. Kvalita ovzduší je v této zemi prioritou, proto dosavadní opatření zřejmě nebudou konečná.

Co myslíte, měla by se i v České republice zavést alespoň ve vybraných částí velkých měst bezplatná hromadná doprava?