V Německu zvažují bezplatnou veřejnou dopravu, dočkáme se takového zákonu i v ČR?

                   

Špatné ovzduší ve městech má zásadní vliv na lidské zdraví

Německo je v posledních letech kritizováno za špatné ovzduší ve městech. Velká koncentrace oxidů dusíku a dalších látek, obsažených ve výfukových plynech, mají přímý vliv na zdraví občanů ve velkých městech.

Evropská komise už hrozí německé vládě žalobou. Německo vzalo možnost žaloby vážně, a tak v nedávné době odsouhlasilo nový zákon o zákazu vjezdu dieselových vozů do měst.

Situace je ale tak dramatická, že podle agentury DPA a serveru Politico bude s největší pravděpodobností v mnoha městech zrušeno placené jízdné za MHD. Vyplývá to z dopisu vládních představitelů, jehož adresátem je evropský komisař pro životní prostředí Karmen Vella.

„Společně se spolkovými zeměmi a obcemi zvažujeme, že budeme nabízet místní veřejnou dopravu zdarma, abychom snížili počet soukromých vozidel,“ cituje z dopisu Politico. V dopise se dále uvádí, že v jednotlivých městech se budou podporovat nejrůznější dopravní omezení v jednotlivých městských částech, tedy konkrétních ulic.  První města, která budou mít na zkoušku dopravu zdarma, jsou Herrenberg, Essen, Bonn, Mannheim a Reutlingen. Tento dopis podepsal ministr dopravy Christian Schmidt, šéf kancléřského úřadu Peter Altmaier a ministryně životní prostředí Barbara Hendricksová.

V dopise se dále uvádí plány německé strany pro další zkvalitňování životního prostředí. Půjde především o modernizace vozového parku a zmocnění jednotlivých měst a spolkových zemí ke stanovení emisních limitů pro taxi a autobusy.

Evropská komise pohrozila celkem 9 členským zemím EU žalobou.

Žaloba hrozí dalším zemím, pokud by nepřistoupily na opatření vedoucí ke zlepšení kvality ovzduší. Patří sem například Slovensko, Rumunsko, Polsko, Británie, Maďarsko, Itálie, Španělsko, Německo a také Česká republika!

Německo přistoupilo v současné době už k několika radikálním krokům, které podle ministryně životního prostředí povedou ke zlepšení ovzduší ve městech. Kvalita ovzduší je v této zemi prioritou, proto dosavadní opatření zřejmě nebudou konečná.

Co myslíte, měla by se i v České republice zavést alespoň ve vybraných částí velkých měst bezplatná hromadná doprava?

Diskuze Vstoupit do diskuze
111 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Nejmodernější obrněná vozidla Francie, VBMR Griffon, chrání i východní křídlo NATO. Specialitou je, že jsou ze 70 % z civilních dílů
Události247.cz
Události247.cz
K poražení Ruska bude zapotřebí daleko víc věcí, než si myslíme, tvrdí expert
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Česká firma MISURA přichází s novými produkty
adbz.cz
adbz.cz
Čištění žaluzií zabere jen pár minut díky pomocníkovi z houbiček. Jeho výroba je snadná