Válka v Evropě změní design našich vozů, říká šéfdesigner Audi. V Ingolstadtu otáčí kormidlem

Válka na Ukrajině během několika týdnů změnila osudy milionů lidí, ať již v napadené zemi, nebo kdekoli jinde. A změnila i náhled, jakým se na design svých vozů dívají u Audi.

i Zdroj fotografie: Audi
i Zdroj fotografie: Audi
i Zdroj fotografie: Audi
i Zdroj fotografie: Audi
i Zdroj fotografie: Audi
i Zdroj fotografie: Audi
i Zdroj fotografie: Audi
i Zdroj fotografie: Audi
i Zdroj fotografie: Audi
Dalších 5 fotografií
Dalších 5 fotografií
                   

Tento článek píšu 8. dubna 2023, tedy rok a nějakých 15 dní od zahájení války na Ukrajině. Od zahájení něčeho, co jsme si nedokázali do 22. února 2022 představit, že by se mohlo v evropském měřítku ještě vůbec odehrát. Temné vzpomínky na válku v bývalé Jugoslávii v nás jen pomalu utichaly a my jsme se snažili uvěřit tomu, že v Evropě 21. století už válka nikdy nebude. To, co 24. února 2022 přišlo, zničilo veškeré naděje a víru v to, že by Rusko ještě někdy mohlo patřit mezi civilizované země.

Válka změnila vztah Evropanů k Rusku

Protože pod jím nazývanou „speciální vojenskou operací“ se nic jiného než brutální, zákeřná a nelítostná válka neskrývá. Evropa zůstala první hodiny a dny v němém úžasu a ptala se sama sebe, kde se stala chyba. Jak nám mohlo něco takového uniknout a jak jsme mohli Rusku věřit? Nyní, rok a něco poté, na většinu podobných otázek odpověď známe (nebo alespoň tušíme), na některé se ale možná odpověď nedozvíme nikdy. Co se však určitě změnilo, je vztah zbytku Evropy k Rusku.

iZdroj fotografie: Audi

A nejen ten lidský, ale pochopitelně i obchodní a finanční. Stovky firem se z Ruska stáhly s tím, že už se nikdy nevrátí, mnohé zásadně omezily provoz. V automotivu je situace o to exponovanější, že Rusko si některé komponenty důležité pro stavbu automobilů nedokáže vyrobit samo, a bylo tak zcela závislé na dodavatelích z Evropy či zbytku světa. Momentální výroba automobilů je tedy velmi omezena, o to více probíhají montáže dovážených „polotovarů“ například z Číny.

Designové změny u Audi a jejich příčiny

Ovšem nejen výrobní část automobilového světa ovlivnila válka na Ukrajině. Se zajímavou úvahou a programem přišlo německé Audi, jež plánuje představit nový firemní design. Jednou z inspirací pro změny stylu německé značky je válka na Ukrajině. V rozhovoru pro TopGear to uvedl šéfdesignér Audi Mark Lichte. „Jeden z hlavních důvodů je válka nedaleko odtud, která se týká všech,“ zdůraznil Lichte. Budoucí styl značky se podle něj stane měkčím, „přátelštějším“ a méně agresivním.

Jeho rysy jsou již patrné na koncepčních vozech Audi Skysphere, Grandsphere a Activesphere. V jejich šlépějích půjdou nové Audi A8 a A6, které budou nabízeny i jako elektromobily. Mark Lichte věří, že přechod na elektromobily a autonomní vozy otevře nové možnosti a dá větší svobodu v designu. Nové systémy totiž nejsou svázány tolika omezeními jako spalovací motory. Sympatický designér přiznává, že byl vždy proti přílišné agresivitě v designu. Doufá, že ostatní automobilky budou tento trend následovat.

Galerie

Dalších 5 fotografií
Dalších 5 fotografií

Jak byste okomentovali nový designový styl Audi?

Zdroj: TopGear, Audi
Diskuze Vstoupit do diskuze
94 lidí právě čte
Autor článku

Michal Sztolár

Absolvent strojírenské technologie se již od mládí let zajímal o vše, co má čtyři a více kol. Na střední škole uspěl v celostátním kole SOČ s vlastním designem automobilu v systému CAD, od té doby se problematice aut věnuje na denní bázi. S dlouholetou praxí u jednoho z prodejců automobilů mu rukama prošlo nespočet různých typů automobilů, včetně několika opravdových unikátů. Specializuje se na automotive jako výrobní obor, marketing automobilů stejně jako na aktuální přechod k elektromobilitě.

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Video: Challenger 2 projede ruskými protitankovými zátarasy, jako by tam nebyly, a snadno odtlačí i jiné překážky
Události247.cz
Události247.cz
Ušetřit na jahodách se dá samosběrem: Úspora je oproti prodeji v obchodech i několikanásobná
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Starověké stavby v arabské poušti odhalily pozůstatky dosud neznámých rituálů
adbz.cz
adbz.cz
Vyšší pohodlí a zvýšení produktivity práce s držákem monitoru NB G45