Vedro v autě? Tyto tipy vám pomohou ho zvládnout. A to i bez klimatizace

                   

Vysoké teploty jsou tady. Nejenom, že je vám hrozně při běžném pobytu venku. Ještě hůře může být pokud musíte usednout za volant. Není nic neobvyklého, že teploty v zaparkovaném voze mohou být až dvojnásobné oproti venkovnímu prostředí. Jak je zvládnout? Podívejte se na rady, které se hodí i těm, kdo nemá klimatizaci.

Zajistěte proudění vzduchu

Pokud vzduch proudí, dochází k tomu, že se ve voze netvoří tak velké horko, jako když doslova stojí. Když máte zaparkováno, doporučujeme nechat lehce pootevřená okna. Vypadá to jako drobnost, ale právě díky tomu bude vzduch vozem postupně procházet. Výsledek bude, že teplota nebude tak vysoká, jako ve voze zcela zabedněném. Pozor však na bezpečnost. Okna otevírejte opravdu jenom minimálně.

Vybírejte parkovací místo

Je vám jedno, kde zaparkujete? je to velká chyba. Když budete věnovat čas výběru parkovacího místa, je to jenom dobře. Vaším cílem by měl být co možná největší stín. Nikoliv však ve chvíli, kdy vůz na parkovišti necháváte, ale ve chvíli, kdy se k němu budete vracet. Když bude pár hodin před vaším příchodem ve stínu, bude v něm mnohem přijatelněji.

Zamezte průniku slunečních paprsků

Jakým způsobem? Mohou to být například klasická stínítka na přísavku, která umístíte na zadní boční okénka. Dopředu zase můžete umístit různé folie a jiné produkty, které mají za cíl odrážet sluneční paprsky a do interiéru je nepouštět. Zdá se to jako drobnost, ale věřte, že čím méně slunce do vašeho vozu vejde, tím přijatelněji v něm bude.

Druhým, a to jednodušším ale nákladnějším řešením je využití folií na okna. Díky jejich tmavému provedení se sníží průnik světelných paprsků. Pozor však na jejich kvalitu a na to, abyste neporušovali předpisy.

Choďte k vozu včas

Jděte ke svému autu 5 minut před tím, než se chystáte vyrazit. Proč? Jelikož je na místě ho vyvětrat. Otevřete všechny dveře, nastartujte, dejte ventilátory naplno a nechte auto, ať se vyvětrá. Uvidíte, že pár minut postačí k tomu, aby se horký vzduch dostal ven a v autě bude alespoň tak, jako je venku. Tedy ne tepleji. Kdo má ve voze klimatizaci, měl by ji při tomto postupu zapnout.

Diskuze Vstoupit do diskuze
60 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články