Zářezy nebo půlkruh na víčku nádrže umí podržet víčko při tankování

Auto, nad kterým někdo opravdu přemýšlel, poznáte mimo jiné podle toho, že nabídne i „vychytávky“ usnadňující denní život. Tato je rozhodně jedna z nejvychytanějších.

i Zdroj fotografie: Michal Sztolár pro AutoŽivě.cz
                   

Na každém autě bývá několik skrytých maličkostí, kterými chtěli jeho tvůrci usnadnit budoucím uživatelům život. Tedy, na každém „povedenějším“ autě, nad jehož budoucí funkčností se někdo při návrhu zamyslel a dokázal podobné „zlepšováky“ prosadit až do výroby. Dobré jméno si v tomto směru vybudovala naše Škoda, jejíž „simply clever“ pomocníci jsou často opravdu užiteční. Nejinak je tomu i v případě tohoto malého zlepšováku – k jehož využívání však Škodu vlastnit nemusíte. Pojďme se na to podívat společně.

Šance, jak si celkem zásadně zpříjemnit tankování

Při tankování na čerpacích stanicích většinu lidí nejvíc asi trápí to, že musí nemalý obsah své peněženky přeměnit v potravu pro svého čtyřkolového parťáka. S tím vám žel dnes nepomůžu. Ale pak je tu ještě něco, co nemalé části řidičů při čerpání pohonných hmot znepříjemňuje život minimálně stejně jako samotný účet u kasy. A v tomto případě bych už věděl, co s tím. Vlastně ani tak ne já jako výrobci vašeho vozu. Pokud to je tedy onen výše zmíněný „promyšlený model“.

iZdroj fotografie: Michal Sztolár pro AutoŽivě.cz

Představme si modelovou situaci. Jedete po silnici, vše je v nejlepším pořádku, dokud se neozve ono otravné zapípání a rozsvítí se kontrolka, známá také coby „hladové oko“. Auto se hlásí o nutný příděl potravy. Zastavíte tedy na nejbližší čerpací stanici, jdete otevřít nádrž, aby několik vašich stokorun (tisícikorun) vzápětí změnilo majitele. Mimochodem, když odšroubujete víčko, položíte ho na střechu? To udělá hodně lidí.

Vychytávka, která opravdu funguje. Vždy a všude

Nebudu vás nyní zatěžovat tím, jak na střeše také někdy pěkně nedrží a sklouzává dolů. Případně jak se bez problémů zařadit k těm, kteří spěchali natolik, až odjeli s víčkem na střeše. Aby na další čerpací stanici kupovali univerzální a smiřovali se již s účtenkou za originál. Což místy bývá drahá „legrace“. Nebo si ho dáte do kapsy, popřípadě ho máte přichycené na plastové šňůrce a necháte ho viset. Existuje ale pohodlnější cesta.

iZdroj fotografie: Michal Sztolár pro AutoŽivě.cz

Výrobci totiž do dvířek od nádrže přidávají užitečnou vychytávku, které si všimne jen pozorný řidič. Ať už máte jakýkoliv typ auta a jakýkoliv typ uzavírání nádrže, při jejím otevření byste měli na vyklopené vnitřní straně vidět dva malé zářezy, do kterých se dá víčko zaháknout. Některé značky aut, jako třeba Honda nebo Hyundai, mají dokonce rovnou půlkruhový držák na uzávěr. Kreativně to mají vyřešené některé Volkswageny, které mají v otvíracím kloubu malou dírku, do které se dá zapíchnout část víčka.

Není ostuda to nevědět, ne každý se o auto zajímá do hloubky

Dost z řidičů o tom ani neví, a nemusí se vyloženě jednat o „netechnické typy“. Zkrátka to nikdy nepoužívali, nehledali, a až teď, třeba s novým modelem vozu si všimnou, že na krytce je dokonce i nákres znázorňující, jak se tam dá víčko od nádrže upevnit. Často pomůže náhoda, například když přijedete na benzínovou pumpu s obsluhou. A ta bude natolik ochotná, že přidá k lepšímu radu a ukáže malý zlepšovák. Máloco tak rozsvítí den. Jak jste na tom vy, kam odkládáte víčko při tankování?

Kam odkládáte víčko vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
50 lidí právě čte
Autor článku

Michal Sztolár

Michal Sztolár je novinářem webu AutoŽivě.cz od dubna 2022. V předchozí více než dvacetileté praxi se věnoval zejména problematice dovozu ojetin a jejich vlivu na vozový park ČR, konstrukci automobilů a postupnému přechodu od funkčních a technicky precizních k řešením méně dokonalým, avšak splňujícím normativy EU. Aktuálně se specializuje na automotive jako výrobní obor, porovnávání užitné hodnoty starších a nových vozů stejně jako na aktuální problémy, spojené s nezvládnutým přechodem k elektromobilitě.

Zobrazit další články