Víte, co dokáže vydržet hever nebo stojánek pod auto? Fin to otestoval

                   

Servisní stojánky používá každý servis a mnoho lidí je má i doma. Hever přitom zaručeně vlastní každý a každý z nás ho má také v autě. Servisní stojánky byste měli použít vždy, když potřebujete pracovat na zvednutém autě, např. při výměně oleje. Kolik toho vydrží? Na to se podíval finský youtuber a o své výsledky se podělil se světem.

i

Základní výbava

Kvalitní stojánky a hevery jsou základem pro každého, kdo si chce na autě sám čas od času něco opravit, nebo vyměnit. Pochopitelně je na každém z nich uvedena maximální zátěž, kterou vydrží. Otázka ale zní: vydrží více, než je na nich uvedené? Právě to se snažil zjistit Fin Lauri Vuohensilta, který má na YouTube kanál s názvem Hydraulic Press Channel.

Jeho metoda testování je trochu netradiční, ale právě díky tomu se proslavil. Vezme totiž stojánky, postaví je pod hydraulický lis a ten spustí. Nejde ale samozřejmě o to, aby produkt slisovat, ale vyzkoušel jeho maximální zatížení. Jasně tak vidíte, při jaké váze se začínají stojánky deformovat a ztrácí tak svou stabilitu a účel.

Testování dvou kusů

První, modrý s litinovým ramenem, který je opatřen bezpečnostními zuby a pojistným kolíkem má od výrobce uvedenou nosnost 2000 kg. Podle testu ale vyplývá, že deformace začíná až pod tlakem pěti tun, a to bez použití pojistného kolíku. Tlak začne vážněji produkt deformovat až při váze 5,5 tuny a s použitím pojistného kolíku vydržel stojánek váhu téměř 8,5 tuny.

Druhý, konstrukčně jednodušší model z hliníku má podle normy maximální zátěž ve výši tří tun. V testu ovšem vydržel zátěž 12 tun, čímž se dostal na čtyřnásobek své normy. Fin provedl i třetí test s klasickým nůžkovým zvedákem, který je v základní výbavě auta. Norma stanovuje váhu 1,5 tuny, ale podle testování lisem vydrží více jak čtyři tuny. Vyplatí se proto skutečně investovat do kvality.

Diskuze Vstoupit do diskuze
82 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články