Servisní stojánky používá každý servis a mnoho lidí je má i doma. Hever přitom zaručeně vlastní každý a každý z nás ho má také v autě. Servisní stojánky byste měli použít vždy, když potřebujete pracovat na zvednutém autě, např. při výměně oleje. Kolik toho vydrží? Na to se podíval finský youtuber a o své výsledky se podělil se světem.

Základní výbava

Kvalitní stojánky a hevery jsou základem pro každého, kdo si chce na autě sám čas od času něco opravit, nebo vyměnit. Pochopitelně je na každém z nich uvedena maximální zátěž, kterou vydrží. Otázka ale zní: vydrží více, než je na nich uvedené? Právě to se snažil zjistit Fin Lauri Vuohensilta, který má na YouTube kanál s názvem Hydraulic Press Channel.

Jeho metoda testování je trochu netradiční, ale právě díky tomu se proslavil. Vezme totiž stojánky, postaví je pod hydraulický lis a ten spustí. Nejde ale samozřejmě o to, aby produkt slisovat, ale vyzkoušel jeho maximální zatížení. Jasně tak vidíte, při jaké váze se začínají stojánky deformovat a ztrácí tak svou stabilitu a účel.

Testování dvou kusů
První, modrý s litinovým ramenem, který je opatřen bezpečnostními zuby a pojistným kolíkem má od výrobce uvedenou nosnost 2000 kg. Podle testu ale vyplývá, že deformace začíná až pod tlakem pěti tun, a to bez použití pojistného kolíku. Tlak začne vážněji produkt deformovat až při váze 5,5 tuny a s použitím pojistného kolíku vydržel stojánek váhu téměř 8,5 tuny.

Druhý, konstrukčně jednodušší model z hliníku má podle normy maximální zátěž ve výši tří tun. V testu ovšem vydržel zátěž 12 tun, čímž se dostal na čtyřnásobek své normy. Fin provedl i třetí test s klasickým nůžkovým zvedákem, který je v základní výbavě auta. Norma stanovuje váhu 1,5 tuny, ale podle testování lisem vydrží více jak čtyři tuny. Vyplatí se proto skutečně investovat do kvality.