Víte, co vše o vašem voze říká VIN kód? Podívejte se, jak ho rozluštit

                   

VIN kód je důležitou a povinnou součástí každého vozu, podle kterého ho můžete identifikovat. Pro většinu motoristů je VIN pouze změť čísel a písmen, které jim absolutně nic neříká. Realita je však jiná, protože dohromady těchto 17 znaků přece jenom něco znamená. A co konkrétně a co z nich můžete vyčíst? To vám prozradíme.

Kde VIN najdete?

Možných míst je celá řada. Nejjednodušší je samozřejmě nahlédnutí do technického průkazu. Jinak ho lze dohledat i na dalších místech na voze. Nejdostupnější je určitě oblast v dolní části čelního skla, na straně řidiče. Najít však můžete VIN třeba i v motorovém prostoru, nebo třeba v oblasti podběhu. Samozřejmě nemusíme připomínat, že pokud vaše auto není složené z několika jiných, je VIN na všech místech stejný.

První tři znaky

Nejprve začněme první trojicí znaků. Díky ní lze zjistit samotného výrobce vozidla. Každá automobilka má přidělený trojmístný kód, který musí uvádět. Jde o takzvaný World Manufacturer Identifier. Seznam jednotlivých kódů je možné snadno dohledat v různých online databázích a poté zjistit, jaký konkrétní značí kterého výrobce. Unikátní na této trojici znaků je i to, že první upřesňuje geografickou oblast, zatímco druhý i samotný výrobní závod.

Následující šestice znaků

První tři znaky již máme charakterizovány a tak můžeme postupovat dále. Nyní se zaměříme na další šestici, tedy na čísla která jsou čtvrté až deváté v pořadí. Tady se jedná o takzvaný popisný kód vozidla, označovaný jako Vehicle Descriptor Section. Tímto kódem si výrobci sami identifikují svá auta. každý výrobce si tak může volit konkrétní znak a s tím spojit konkrétní význam, týkající se charakteristiky vozu. Jako laik z dané šestice čísel zase až tolik nepoznáte.

Posledních 8 znaků

Jdeme na poslední část VIN. A to na posledních 8 znaků, které lze identifikovat jako pořadové výrobní číslo. Jedná se op čísla označovaná jako Vehicle Identifier Section a právě díky nim je možné poznat konkrétní model vozu. V těchto číslech jsou zakódovány informace, jako je třeba místo a rok výroby. Stejně tak se jedná o typ motorizace, druh převodovky a další informace. Jde o osmici znaků, díky kterým lze po dekódování přesně zjistit, o jakém voze je řeč z hlediska jeho výbavy, ale i produkce.

Diskuze Vstoupit do diskuze
113 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články