Víte, jak dostat po zimě auto do kondice? Poradíme vám

                   

1. Přezujte na letní pneumatiky

Pokud jde o jarní údržbu auta, první a nejjednodušší věc je vyměnit zimní pneumatiky za letní.
Překvapivě mnoho lidí se s jarním přezutím vůbec netrápí. Zatímco v zimním počasí jsou zimní pneumatiky samozřejmě ideální, na suché i mokré vozovce se jim ve vyšších teplotách zhoršuje trakce. Zimní pneumatiky důkladně omyjte, odstraňte zbytky soli a pak je uložte na chladném a suchém místě.
Pokud máte obuté celoroční pneumatiky, je rozumné zkontrolovat jejich tlak a běhoun – pokud zjistíte nějaké nerovnoměrné opotřebení, možná bude potřeba je vyvážit. Pokud byla uplynulá minulá zima na vaše pneumatiky obzvlášť náročná, možná je čas se s nimi rozloučit a před příští zimou pořídit nové. Nezapomeňte, že bezpečné pneumatiky znamenají bezpečnou jízdu – škudlení na pneumatikách vás může na silnici vystavit zcela zbytečnému riziku.

2. Proveďte jarní úklid také ve svém autě

Je samozřejmé, že seznam úkolů při jarní péči o vozidlo není úplný bez pořádného jarního úklidu.
Dopřejte autě po zimě pořádné umytí, zvenku i uvnitř. Udělejte si kontrolní seznam úkonů, abyste si byli jisti, že vyčistíte každý kout a výstupek – to znamená čištění a voskování, vyhození nahromaděného nepořádku a vyluxování od drobků a dalších drobností.

3. Podívejte se na baterii

Obzvlášť pokud byla zima tuhá, je dobré se ujistit, že baterie vašeho auta stále funguje dobře. Autobaterie jsou obzvláště citlivé na chladné počasí – drsné zimní klima může vést k rychlejšímu zhoršení stavu.Je-li baterie vašeho vozidla starší než čtyři roky a trvá několik sekund, než motor nastartuje, měli byste zvážit návštěvu servisu, kde váš akumulátor zkontrolují, a případně ho vyměnit za nový.

4. Zkontrolujte brzdy

Než se vydáte na jarní výlety, ujistěte se, že vaše brzdy jsou v dobrém stavu. Slyšíte při brzdění rachot a cítíte drsné vibrace? Svítí na palubní desce kontrolka brzdového obložení? Pokud ano, pravděpodobně potřebujete nové brzdové destičky. Podívejte se za disky kol, zda je potřeba destičky vyměnit, či ne – pokud ano, navštivte spolehlivého mechanika, který si s tím poradí.

5. Zkontrolujte stěrače a osvětlení

Sníh, bahno a led si mohou v zimě vybrat daň mýtné na stavu stěračů – ujistěte se, že jsou připraveni na dubnové lijáky a zkontrolujte, zda nejdou potrhané nebo popraskané. Pokud jsou vaše stěrače opotřebené, nebo pokud při zapnutí vydávají třením o čelní sklo pískavý zvuk, je čas nahradit je novými. Než je zakoupíte, své původní stěrače si přeměřte – nechcete skončit s novými stěrači, se špatným rozměrem. Poté zkontrolujte vnitřní a vnější osvětlení vozidla. Vadné osvětlení, zejména pokud jde o přední světlomety, může způsobit na silnici katastrofu. Nenechávejte to na poslední chvíli – ujistěte se, že vaše světla jsou v dobrém provozním stavu, a to jak zvenčí, tak uvnitř vozidla.

6. Vyměňte olej a zkontrolujte provozní kapaliny

Abyste se ujistili, že vaše auto bude jaře skvěle fungovat, vyměňte olej a olejový filtr podle doporučení výrobce. Jedná se o jeden z nejlepších a nejjednodušších způsobů, jak udržet správný chod motoru – vynechání všech výměny oleje může vést k vyšší spotřebě paliva, špatnému výkonu motoru a dokonce k jeho vážnému poškození. Olej není jedinou automobilovou tekutinou, která potřebuje vaši pozornost. Měla by se vyměnit také kapalina posilovače řízení, kapalina ostřikovačů čelního skla a kapaliny v převodovce a brzdovém systému. Všechny tyto tekutiny jsou levné a snadno se mění, ale vynechání těchto jednoduchých kroků může v budoucnu vést k nákladným opravám – nemluvě o ohrožení bezpečnosti.

7. Zkontrolujte si doklady

Po doplnění tekutin, kontrole osvětlení a výměně zimních je rozumné podívat se také na důležité dokumenty.
Jaro je ideální čas, abyste se podívali na pojištění a případně potřebné aktualizace. Pro jistotu se také přesvědčte, že vám ještě nevypršela technická kontrola.

Diskuze Vstoupit do diskuze
90 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články