Víte, jak dostat po zimě auto do kondice? Poradíme vám

                   

1. Přezujte na letní pneumatiky

Pokud jde o jarní údržbu auta, první a nejjednodušší věc je vyměnit zimní pneumatiky za letní.
Překvapivě mnoho lidí se s jarním přezutím vůbec netrápí. Zatímco v zimním počasí jsou zimní pneumatiky samozřejmě ideální, na suché i mokré vozovce se jim ve vyšších teplotách zhoršuje trakce. Zimní pneumatiky důkladně omyjte, odstraňte zbytky soli a pak je uložte na chladném a suchém místě.
Pokud máte obuté celoroční pneumatiky, je rozumné zkontrolovat jejich tlak a běhoun – pokud zjistíte nějaké nerovnoměrné opotřebení, možná bude potřeba je vyvážit. Pokud byla uplynulá minulá zima na vaše pneumatiky obzvlášť náročná, možná je čas se s nimi rozloučit a před příští zimou pořídit nové. Nezapomeňte, že bezpečné pneumatiky znamenají bezpečnou jízdu – škudlení na pneumatikách vás může na silnici vystavit zcela zbytečnému riziku.

2. Proveďte jarní úklid také ve svém autě

Je samozřejmé, že seznam úkolů při jarní péči o vozidlo není úplný bez pořádného jarního úklidu.
Dopřejte autě po zimě pořádné umytí, zvenku i uvnitř. Udělejte si kontrolní seznam úkonů, abyste si byli jisti, že vyčistíte každý kout a výstupek – to znamená čištění a voskování, vyhození nahromaděného nepořádku a vyluxování od drobků a dalších drobností.

3. Podívejte se na baterii

Obzvlášť pokud byla zima tuhá, je dobré se ujistit, že baterie vašeho auta stále funguje dobře. Autobaterie jsou obzvláště citlivé na chladné počasí – drsné zimní klima může vést k rychlejšímu zhoršení stavu.Je-li baterie vašeho vozidla starší než čtyři roky a trvá několik sekund, než motor nastartuje, měli byste zvážit návštěvu servisu, kde váš akumulátor zkontrolují, a případně ho vyměnit za nový.

4. Zkontrolujte brzdy

Než se vydáte na jarní výlety, ujistěte se, že vaše brzdy jsou v dobrém stavu. Slyšíte při brzdění rachot a cítíte drsné vibrace? Svítí na palubní desce kontrolka brzdového obložení? Pokud ano, pravděpodobně potřebujete nové brzdové destičky. Podívejte se za disky kol, zda je potřeba destičky vyměnit, či ne – pokud ano, navštivte spolehlivého mechanika, který si s tím poradí.

5. Zkontrolujte stěrače a osvětlení

Sníh, bahno a led si mohou v zimě vybrat daň mýtné na stavu stěračů – ujistěte se, že jsou připraveni na dubnové lijáky a zkontrolujte, zda nejdou potrhané nebo popraskané. Pokud jsou vaše stěrače opotřebené, nebo pokud při zapnutí vydávají třením o čelní sklo pískavý zvuk, je čas nahradit je novými. Než je zakoupíte, své původní stěrače si přeměřte – nechcete skončit s novými stěrači, se špatným rozměrem. Poté zkontrolujte vnitřní a vnější osvětlení vozidla. Vadné osvětlení, zejména pokud jde o přední světlomety, může způsobit na silnici katastrofu. Nenechávejte to na poslední chvíli – ujistěte se, že vaše světla jsou v dobrém provozním stavu, a to jak zvenčí, tak uvnitř vozidla.

6. Vyměňte olej a zkontrolujte provozní kapaliny

Abyste se ujistili, že vaše auto bude jaře skvěle fungovat, vyměňte olej a olejový filtr podle doporučení výrobce. Jedná se o jeden z nejlepších a nejjednodušších způsobů, jak udržet správný chod motoru – vynechání všech výměny oleje může vést k vyšší spotřebě paliva, špatnému výkonu motoru a dokonce k jeho vážnému poškození. Olej není jedinou automobilovou tekutinou, která potřebuje vaši pozornost. Měla by se vyměnit také kapalina posilovače řízení, kapalina ostřikovačů čelního skla a kapaliny v převodovce a brzdovém systému. Všechny tyto tekutiny jsou levné a snadno se mění, ale vynechání těchto jednoduchých kroků může v budoucnu vést k nákladným opravám – nemluvě o ohrožení bezpečnosti.

7. Zkontrolujte si doklady

Po doplnění tekutin, kontrole osvětlení a výměně zimních je rozumné podívat se také na důležité dokumenty.
Jaro je ideální čas, abyste se podívali na pojištění a případně potřebné aktualizace. Pro jistotu se také přesvědčte, že vám ještě nevypršela technická kontrola.

Diskuze Vstoupit do diskuze
129 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Ruský tanker Iljušin Il-78 může u hranic NATO maximálně provokovat, ale nic víc. Vlastním letounům přitom dává „neomezený“ dolet
Události247.cz
Události247.cz
Naftová a benzínová auta budou nadále jezdit, a to i přes zákaz EU. Podmínka pro jejich používání ale bude likvidační
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Pod zákopy 1. sv. války probíhaly kruté bitvy v podzemí. Většinou bývalí horníci se snažili nepřítele podkopat
adbz.cz
adbz.cz
Túje zhoustnou a porostou jako nikdy předtím. Stačí jim dopřát mykorhizní roztok a sílu budou čerpat z hub