Víte, jak si správně sami umýt auto? Máme pro vás 7 tipů, jak na to

                   

Způsoby, kterými lidé ošetřují své vozy, se neustále mění a vyvíjí a stále populárnější jsou automatické mycí boxy a nezáleží, zda se jedná o mytí pomocí kartáčů, či bezkontaktní mytí. Hlavní výhodou těchto dvou způsobů mytí je především rychlost, za kterou vozidlo umyjete a pohodlí. Nejdražší možnost jak umýt vaše vozidlo ale zpravidla nabízí firmy, které vaše vozidlo umyjí ručně. Pokud vám ale nevadí se při mytí vozu trochu zapotit a chcete mít jistotu, že svůj automobil umyjete opravdu důkladně, pusťte se do toho sami a držte se těchto základních pravidel.

1) Nemíchejte čistou a špinavou vodu

Při mytí vozu či motocyklu by mělo být vaším hlavním cílem vozidlo v první řadě co nejlépe očistit. Na prvotní čištění budete zcela bez pochyby potřebovat kýbl s vodou, a s čistící prostředkem, který je vhodný na mytí vozidel. Určitě nepoužívejte na mytí svého vozu takový přípravek, který k tomu není primárně určen. Stejně jako vy používáte péči pro své tělo, pro své čtyřnohé mazlíčky, tak dopřejte stejnou péči i vašemu vozu. Hlavním pravidlem pro prvotní mytí vozidla je ale používat alespoň dvě nádoby s vodou, které rozdělte na čistou a špinavou.  Pokud toto rozdělení hned na začátku neuděláte, nikdy se vám nemůže povést vozidlo zcela umýt, protože budete neustále špínu vracet a roztírat po vašem vozu.

2) Zamyslete se, jakým materiálem budete auto mýt

Velice důležitým bodem k tomu, abyste své vozidlo nepoškodili, je výběr vhodného materiálu, kterým auto budete mít. Určitě jste už viděli vozidla, která mají na povrchu laku nepatrné rýhy, které nejdou do hloubky, ale poškozují strukturu laku. Tyto rýhy vznikají nejčastěji dvěma způsoby. Tím prvním může být častá a opakovaná návštěva kartáčových myček, kdy kartáče musí být poměrně tuhé, aby vozidlo umyly, a mohou tak lak poškodit. Druhým důvodem těchto škrábanců pak bývá právě nevhodný materiál použitý při ručním mytí. Nejčastěji lak poškodíte nějakým hladkým materiálem, kterým při mytí vozu posunujete nečistoty před sebou a lak tak drobnými kamínky a různými zrnky poškrabáváte. Nejlepším materiálem na čištění vozu tak jsou různé utěrky a žínky z mikrovláken, které mají „střapatý“ povrch, takže se do nich mohou nečistoty zachytit a při opláchnutí z nich opět vypadnou.

3) Umyjte auto všude. Nejčastěji se poškodí tam, kde to není vidět

Hlavní motivací při mytí vozidla je to, aby vaše auto co nejlépe vypadalo. Pokud ale chcete, aby i dobře fungovalo, neodbývejte místa, která nejsou na první pohled vidět. K mechanickému poškození karoserie vašeho vozu dochází nejčastěji při dopravních nehodách, případně různých přírodních rozmarech a podobně. V momentě, kdy je vaše auto poškozeno vizuálně, opravujete zároveň i ty části, které běžně viditelné nejsou, ale těm se právě při mytí věnujte. Jedná se o spodní části blatníků, přední i zadní nárazníky, ale také prahy pod dveřmi, které mohou zejména po zimě obsahovat značné množství soli, která kovům úplně neprospívá. Při mytí vozidla se zaměřte i na ty místa karoserie, která odhalíte pouze otevřením jednotlivých dveří a zvláštní péči věnujte také víku palivové nádrže. Zde se usazují kapičky po pohonných hmotách a v těchto místech pak často dochází k „nafouknutí“ laku a následným prasklinám. Toto místo ošetřujte alespoň setřením i po každém tankování.

4) Nenechte auto prostě jen tak uschnout

Mytí auta svépomocí není záležitost na pár minut, je to spíše delší rituál, který je potřeba dokončit se vším všudy. Pokud jste svému vozu věnovali řádnou péči během jeho mytí, určitě nepřeskakujte fázi, během které auto schne. Pokud po umytí vozu skončíte, bez toho aniž byste jej usušili, nebudete z výsledku rozhodně nadšeni. Kapky vody, které během odstraňování nečistot na vůz nanesete, následně zaschnou a vytvoří vám na autě mapy, které budou vizuální dojem kazit. Kromě vizuálního dojmu vám mohou tyto mapy také zhoršovat výhled z vozidla jak přes čelní, tak boční skla a tak po dokončení mytí vozu sáhněte po jemném hadříku, kterým celý vůz usušíte.

5) Dejte pozor na nechtěné poškrábání

Různé hodinky, prstýnky či náramky mohou být pro vás každodenním společníkem, kterého už prakticky nevnímáte, ale při mytí vozu se s nimi na čas rozlučte. Zejména ze začátku mytí budete ostražití, ale čím déle se tomu budete věnovat, tím více rutinní činnost se z toho pro vás stane. Pokud tyto předměty ze svých rukou předem neodstraníte, můžete následně litovat. Škrábance, které můžete kovovými předměty způsobit často nelze vyleštit a odstranit a nejčastěji k takovým „úrazům“ dochází na rozích a lomech karoserie, odkud lak snadno odloupnete a následně se taková trhlina může rozšiřovat.

6) Ochraňte lak vozu voskem

Poté, kdy máte vozidlo kompletně umyté, ošetřete karoserii vašeho vozu voskem. Tuhý vosk nemá pouze efektní účinek, ale zároveň pomůže váš automobil ochránit v běžném provozu, kdy se zejména přední část a boky vozu setkávají s nárazy štěrku a dalších nečistot, které laku nesvědčí. Nanášení vosku na karoserii může znít jako jednoduchá činnost, ale opak je pravdou. Každý vosk má lehce jiné složení a je potřeba dbát rad uvedených na obalu, zejména poté na to, jaké množství vosku použijete.

7) Kola dělají auto

S nadsázkou se říká, že kola dělají auto. Pokud jste se při výběru vozu zaobírali i tím, jaké kola autu vyberete, pečujte o ně se zvláštní péčí, která je jiná než u zbytku vozu. Kola jsou částí vozu, která trpí asi nejvíce, zejména pak ty přední, která bývají při brzdění více namáhána a také z důvodu, že jimi měníte směr jízdy vašeho vozu. Ráfky kol je důležité odmastit vhodným přípravkem a následně jim dodat na lesku. Speciální přípravky můžete použít i na pneumatiky, které poté získávají sytější černou barvu a jsou tak v kontrastu s ráfky výraznější.

Ruční mytí vozidla určitě není činnost pro každého a je důležité vědět, že vám tato činnost zabere více času, než pokud byste navštívili automatické myčky. Můžete tak ale vyčistit vozidlo zcela podle svých představ a dodat vozidlu potřebnou péči, aby stárlo pomaleji. V letních měsících vám také umytí déle vydrží a radost z toho, že jezdíte nablýskaným autem, vás bude těšit.

Diskuze Vstoupit do diskuze
140 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články