Víte, jak správně postupovat při dopravní nehodě? Držte se těchto kroků

                   

Pokud jsme účastníky nebo jen svědky dopravní nehody, tak máme několik povinností, které od nás vyžaduje jak zákon, tak složky záchranné služby. Celkem je sedm kroků, které musíme dodržet.

Rozhlédněte se kolem místa nehody

Při dopravní nehodě je nejdůležitější, zachovat klid a nepropadat panice. Zorientování se v prostoru, ve kterém se nacházíte, je zásadou číslo jedna. Zjistěte, zda jste schopni pohybu.

Při opuštění vozu nezapomeňte na reflexní vestu, kterou mějte vždy spolu s lékárničkou a výstražným trojúhelníkem na dosah ruky.

Zabraňte šíření nehody

Než vystoupíte z vozu, ujistěte se, že máte vypnutý motor. Umístěním výstražného trojúhelníku zamezíte dalšímu řetězení nehody, zvláště v nepřehledném terénu nebo na dálnici.

Pomozte dalším účastníkům nehody

Vraťte se zpět do vozu a přesvědčte se o zdravotním stavu ostatních pasažérů. Pokud komunikují, zhodnoťte jejich zdravotní stav a zda jsou schopni sami opustit vozidlo. Snažte se komunikovat tak, aby nepropadali panice.

Všechny osoby nasměrujte na bezpečné místo mimo vozovku v přiměřené vzdálenosti v protisměru jízdy od havarovaného vozidla. Pokud jsou ve voze zranění, rozdělte si s ostatními úkoly.

Přivolejte pomoc

Pakliže situace vyžaduje zásah zdravotní služby, volejte číslo 155, 158 je na policii a číslem 150 přivoláte hasiče. Pokud potřebujte více záchranných složek, volejte číslo 112.

Dispečerovi sdělte své jméno, příjmení, popište celou situaci včetně počtu účastníků dopravní nehody a uveďte místo nehody – ideálně číslo komunikace nebo název nejbližší vesnice. Hodit se budou také záchytné body v krajině, jako jsou skály, rybník, vysílač a podobně. Dále se snažte co nejpřesněji odpovídat na otázky dispečera a dbejte jeho pokynů.

Poskytněte první pomoc

První pomoc zraněným osobám je nejdůležitějším krokem. Zajistěte základní životní funkce jako je krevní oběh, stav vědomí, dýchání. Pro poskytnutí první pomoci použijte lékárničku. Tepenné krvácení zastavte přímým tlakem ruky a následně tlakovým obvazem (kusem látky) nad ranou směrem k srdci. Pokud jsou ve voze uvězněné osoby s podezřením na poranění páteře, nehýbejte s nimi, pokud nehrozí například hrozba požáru. První pomoc dávejte do doby, než přijedou záchranné složky. Snažte se s poraněnými komunikovat, aby neupadli do šoku. Věnujte pozornost také zvířatům, která byla účastníky nehody.

Zajistěte majetek proti odcizení

Pokud je situace pod kontrolou, tak zajistěte majetek před jeho odcizením. Zde se jedná především o zajištění vozu proti krádeži nebo zbytečnému poškození, například během zásahu záchranných složek. Pojišťovny ve většině případů neberou v potaz další poškození, které nevzniklo při dopravní nehodě.

Kdy přivolat policii a kdy vyplnit evropský záznam o nehodě?

Ze zákona je nutné kontaktovat policii v případě, že škoda na majetku přesáhla 100 000 korun, ale také v případě, že došlo ke zranění, poškození komunikace nebo škodě na majetku třetích osob. Pokud nemusíte volat policii, je vždy nutné, domluvit se s druhým účastníkem nehody na jejím zavinění.

Tuto skutečnost učiňte písemně, ideálně vyplněním evropského záznamu o nehodě, který je součástí povinné výbavy. Nezapomeňte papír oba podepsat. Poté nahlaste skutečnost pojistné události na příslušnou pojišťovnu.

Zajistěte důkazy o vniku dopravní nehody, (fotografie) které napomůžou k vyšetření příčiny vzniku nehody a zavolejte asistenční službu vaší pojišťovny, popřípadě linku 1224.

Diskuze Vstoupit do diskuze
69 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články