Vozem Passat přes oceán. Před 20 lety se to povedlo dvojici dobrodruhů

                   

Jistě jste již slyšeli o různých obojživelných autech, o snahách přestavby auta na loď, nebo o různých testech toho, co vše zvládne auto ve vodě. Nutno říci, že řada takových pokusů skončila neslavně. Ne však ten, který máme na mysli. Odehrál se v roce 1999 a jednalo se o přeplutí oceánu s upraveným vozidlem Volkswagen Passat.

Netradiční rodinný výlet

Zajímavém na celém výletu bylo to, že posádku tvořila jedna rodina. Nemocný otec Giorgio Amoretti a jeho dva synové. Starý muž trpěl rakovinou a toto byl jeho největší sen. Aba jeho synové se rozhodli, že mu ho splní, a tak během krátkého času naplánovali tuto dobrodružnou cestu.

i

Přes oceán na voze Volkswagen Passat

Vozidlem, které jim mělo strastiplnou cestu pomoci překonat byl Volkswagen Passat. Ten byl poměrně jednoduše upraven tak, že byl doplněn nafukovacími polštáři, které pomáhaly vozu zajistit dostatečný vztlak. Nahoře na střeše vozu byl stan, kapitánský můstek a další výbavou byl navigační a rádiový systém. Jako zdroj pohonu byl zvolen padák v kombinaci s vrtulí.

i

Jak jejich cesta dopadla?

Myslíte si, že skončili neslavně, nebo naopak svou cestu zvládli? Bohužel stav otce se zhoršil, a tak se museli krátce po vyplutí zase vrátit. Jeden ze synů Marco Amoretti se rozhodl vzít na palubu přítele kterým byl Marco De Candia a ti zkusili zvládnout cestu ještě jednou. Celkem byli na vodě 119 dní a plavili se dlouhých 5 000 kilometrů. Už to byl pro vůz Volkswagen Passat velký úspěch. Nakonec se jim povedlo zdolat cíl a dostali se do Karibiku. Navždy se tak zapíší do historie jako posádka, která dokázala zdolat Atlantik autem.

Na základě jejich vyprávění je však jasné, že to nebyla jednoduchá cesta. Potýkali se s bouřemi, problémem s technikou i dalšími nástrahami života na moři. Když však zakotvili, dokázali splnit sen otce jednoho z nich.

Diskuze Vstoupit do diskuze
63 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články