Jaké značky a modely mají nejčastěji problémy při technických kontrolách STK? Průzkum 9 milionů aut mluví jasně

Technickou kontrolou musí projít v pravidelném intervalu každý automobil. Německá organizace zveřejnila výsledky těch nejproblémovějších vozů při STK.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Technická kontrola je povinnou součástí života každého automobilu. Zjišťují se při ní nejen možné drobné poruchy vozidel, ale také nebezpečné závady, které by mohly ohrožovat řidiče na cestách. Německá organizace TÜV provedla výzkum, který odhalil ty nejproblémovější modely. Výsledky vychází z několika milionů vozidel, která prošla nebo neprošla technickou kontrolou od července 2020 do června 2021. Průzkum zahrnuje celkem 222 různých modelů, z nichž u 18 % byly zjištěny vážné nedostatky nebo problémy.

Průzkum ukázal prodloužení životnosti vozidel

Podle generálního ředitele společnosti, která provedla průzkum podle skutečných dat z technických kontrol, napovídají výsledky mírnému zvýšení životnosti automobilů. Zároveň se i v tomto ohledu projevil celosvětový problém s pandemií koronaviru. Lidé omezují své aktivity, a tak mají mnohem více času právě na údržbu svých vozidel. Automobily jsou tak v lepším stavu a na technických kontrolách mají menší problémy.

iZdroj fotografie: Pexels

Problémy při technické kontrole

Samotná kontrola odhalila nespočet závad, se kterými nemohou automobily vyrazit do provozu. Asi není příliš velkým překvapením, že nejhůře skončily starší vozy. Naproti tomu zánovní automobily nemají až na výjimky téměř žádné problémy. Co se týče ojetých aut, technickou kontrolou neprošlo 22,8 % vozidel starších 10 let. To je poměrně vysoké číslo, vezmeme-li v úvahu fakt, že průměrné stáří vozidel v České republice je 8,5 roku.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Rumunská Dacia obsadila hned dvě pozice

Co se týče konkrétních modelů, nejhorší výsledek zaznamenala německá organizace TÜV u vozidel Dacia Logan, Ford Mondeo nebo třeba Seat Ibiza. V kategorii rozměrnějších automobilů se problémy na STK proslavily Ford Galaxy a SUV Dacia Duster. Kromě nejhorších vozidel byly zveřejněny také ty nejlepší, mezi které patří například Audi Q2, Volkswagen T-Roc, Mercedes třídy B, nebo Opel Karl.

iZdroj fotografie: Ford

Jaké máte zkušenosti s technickou kontrolou vy?

Zdroj: TÜV, CarRepairs

Diskuze Vstoupit do diskuze
108 lidí právě čte
Autor článku

Jindřich Honzel

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Ruský tanker Iljušin Il-78 může u hranic NATO maximálně provokovat, ale nic víc. Vlastním letounům přitom dává „neomezený“ dolet
Události247.cz
Události247.cz
Naftová a benzínová auta budou nadále jezdit, a to i přes zákaz EU. Podmínka pro jejich používání ale bude likvidační
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Pod zákopy 1. sv. války probíhaly kruté bitvy v podzemí. Většinou bývalí horníci se snažili nepřítele podkopat
adbz.cz
adbz.cz
Túje zhoustnou a porostou jako nikdy předtím. Stačí jim dopřát mykorhizní roztok a sílu budou čerpat z hub