Všechny řidiče čeká za 5 měsíců zásadní změna. Černá skříňka v nových autech bude povinná bez možnosti vypnutí a odebrání

Evropská unie zveřejnila, že od roku 2022 bude nově povinnou výbavou každého vozidla také zařízení pro záznam údajů o událostech při jízdě.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Podle všech informací označila původně Evropská unie fakt, že by byly černé skřínky v dopravních vozidlech povinné, za jeden z mnohých mýtů. Nyní, po několika letech, však přichází s touto myšlenkou sami její hlavní představitelé. Ti ji od července roku 2022 prohlásili za povinnou. Záznamový systém se tak stane novou nedílnou součástí všech automobilů, které se prodávají v členských zemích EU. 

Černá skříňka bude na principu té v letadlech

Hlavní představitelé Evropské unie použili jako označení „černých skříněk“ zkratku EDR. Ta ve volném překladu znamená zařízení pro záznam údajů o událostech při jízdě. Podle některých komentářů by prý mohlo jít o zařízení, jehož funkce je podobná těm, které se používají v letadlech. Hlavním úkolem jejich systému je totiž vyšetřování závažných událostí, ke kterým dochází během letu a díky kterým odborníci dokáží vylepšit bezpečnost. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

V zásadě tak půjde především o shromažďování údajů, které systém zaznamená před nehodou, během ní a krátce po ní. „Černé skříňky“ si tak zapamatují například rychlost vozidla, brždění, polohu a sklon vozidla na silnici a rychlost aktivace všech jeho bezpečnostních systémů. Tyto a další podobné údaje musí totiž mít vysokou úroveň přesnosti a je nutné, aby bylo zajištěno jejich zachování po případné srážce s jiným autem či dalšími nehodami.  

Řidiči a vlastníci daného auta zůstanou anonymní

Pozměněno tedy bylo nyní i přímé nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 2019/2144. Zde se nmůžete dočíst všech důkladnějších informací a to včetně faktu, že zařízení pro záznam údajů o událostech nebude možné odstranit ani deaktivovat. Také bude povinné, aby byla „černá skříňka“ aktivní po celou dobu životnosti vozidla a nasbíraná data bude možné zpřístupnit vnitrostátním orgánům na základě práva EU.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Dalším požadavkem Evropské unie je také aby zařízení pro záznam údajů o událostech dokázalo identifikovat přesný typ či verzi vozidla. Ovšem pro zachování anonymity vlastníka či řidiče vozidla nebude zařízení schopné zveřejnit poslední čtyři číslice pořadového čísla vozidla. Povinnost instalace EDR a dalších bezpečnostních systémů tak přijde v platnost již 6. července příštího roku. 

Zdroj: Oficiální internetové stránky Evropské unie, AutoCar

Diskuze Vstoupit do diskuze
144 lidí právě čte
Autor článku

Jaroslav Novčák

Zobrazit další články