Tolerance policie k porušování předpisů se v některých případech blíží limitně nule. Nemá smysl si komplikovat dovolenou zbytečnostmi, které vás navíc mohou přijít hodně draho.
Je před dovolenými, všechny automagazíny včetně AutoŽivě.cz zveřejňují seznamy výbavy a věcí, které byste s sebou neměli zapomenout na cestách na dovolenou a po Evropě. Nás však napadlo podívat se na „dovolenkové cestování“ z opačného úhlu: a sice ve smyslu toho, co byste s sebou určitě mít neměli. A zaujala nás mimořádně vysoká pokuta za zcela banální věc, a hned v sousedním Německu. Pojďme se na jedno dovolenkové riziko podívat společně.
Nůž delší než 12 cm? U sebe ani v autě určitě nikoli
Jak jsem totiž zjistil při procházení mými oblíbenými německými servery, u našeho západního souseda platí aktuálně mimořádně zpřísněná pravidla ohledně nošení a přepravy nožů. A jsou navíc zakotvena v zákoně o zbraních (Waffengesetz). V něm se mj. praví, že je zakázáno mít u sebe nůž s čepelí delší než 12 centimetrů, stejně jako nože s pevnou čepelí nebo nože, které lze otevřít jednou rukou (tzv. jednoruční nože). Tento zákaz se vztahuje i na přepravu nožů v autech, pokud k tomu není jasný a legitimní důvod, například pracovní účely nebo sportovní aktivity.
A co je na tom „nejvtipnější“: Pokud vás německá policie zastaví při silniční kontrole a zjistí, že máte v autě zakázaný nůž, můžete dostat pokutu až 10 000 eur a nůž vám bude zabaven. Aha. To bych snad i té hlídce odvětil cosi ve smyslu: „Nůž si klidně nechte, ale účet mi prosím neluxujte.“ Každopádně je to celkem drahý „špás“. A jedno soukromé upozornění a doporučení: Německo a německá policie jsou (celkem po právu) poměrně „napružení“ z těch útoků a problémů, které musí denně s méně přizpůsobivými jedinci řešit. Popravdě, nedivím se, že jejich pověstný klid dostává vážné trhliny.
Pokud u vás policie najde nůž, zůstaňte v klidu
Pokud se tedy (což vám skutečně nepřeju) dostanete do situace, kdy vás zastaví hlídka, nůž objeví např. v kufru nebo položený na sedačce, pak opravdu bedlivě poslouchejte, co vám policista bude následně říkat. A pokud nevládnete němčinou a policista odmítá mluvit jinak (není to jeho povinnost), pak na nůž rozhodně nesahejte, zůstaňte tam, kde jste, a nedělejte směrem k noži žádné rychlé pohyby. Spíše vyslovte ono magické „Es tut mir leid, aber ich verstehe nicht, entschuldigung sie, bitte.“
A nechte policistu, aby konal. V opačném případě byste se mohli dočkat opravdu nemilého překvapení a věc vysvětlovat ve finále na služebně, po sehnání oficiálního tlumočníka a zajištění dalších úkonů, které vám zcela spolehlivě nabourají plánovaný den na cestě. Němci zkrátka ztratili svůj nadhled a toleranci, a i když většina Čechů nevypadá jako pološílený imigrant z Afriky, který už nemá co ztratit, mají ohledně nožů své pokyny. A ty jsou poměrně strohé a ne úplně vstřícné k těm, kdož jejich neoprávněným držením porušují zákon.
Německá policie přestala být k některým věcem tolerantní
Jinými slovy: Evropě pomalu dochází trpělivost s těmi, kdo si neváží její pohostinnosti a naopak volí útoky chladnou zbraní, krveprolití, chaos a zranění či vraždy. Každý policista či odborník na sebeobranu vám potvrdí, že obrana proti noži zblízka je velmi složitá a netrénovaný jedinec nemá moc šancí. A je paradoxně těžší než proti střelné zbrani. Která může selhat, nebo se útočník nemusí trefit. S nožem v ruce má ale v zásadě „neomezeně pokusů“.
A protože Němci v poslední době (žel) nejednou zjistili, že na výše napsaném je mnohé pravdy (žel podruhé), odráží se to i v přístupu policejních složek k těm, kdož mají u sebe jakýkoli schopnější nůž, než je ten kuchyňský na namazání chleba. A jestli bych něco na cestě na dovolenou nechtěl zjišťovat, pak je to míra tolerance a chápavosti u německé policie kdesi na služebně v osm hodin večer. To opravdu nechcete. Proto: nůž větší než 12 cm s sebou rozhodně nebrat. Držím vám palce, ať jsou vaše dovolenkové kilometry jen šťastné a zalité sluncem!