Výhoda elektromobilů je v jednoduchosti. Není moc věcí, co se může pokazit

                   

O elektromobilech se mluví stále častěji jako u budoucnosti. Pokud příliš nevěříte na jejich ekologičnost, mají ještě jednu výhodu. Tou je jednoduchost samotné výroby a tedy budoucí eliminace problémů.

Odborníci mluví o tom, že na rozdíl od klasických automobilů se spalovacím motorem je výroba elektromobilů jiná. Ano, jsou zde hlavní prvky jako karoserie nebo elektronika, ale pokud jde o motorizaci jako takovou, je podstatně jednodušší. Laicky a nadneseně řečeno se zde nemá co pokazit.

Hlavní náklady na výrobu generují baterie

A pokud by se v elektromobilu přece jenom něco pokazilo, je velkým plusem to, že náklady na opravu budou mnohem menší, než u vozu klasického, se spalovacím motorem. Je třeba vzít v potaz, že 40 procent veškerých nákladů na výrobu spolkne jenom samotná autobaterie. Zbývajících 60 procent už stojí celé auto. Jednoduchým přepočtem získáte, že ony části které by se eventuelně mohly pokazit jsou cenově levnější, než u vozidel s klasickým pohonem.

Řada rizikových věcí není nutná

Podívejme se i na řadu věcí, které v elektromobilech nenajdete a které jsou v klasických vozidlech standardem. Jde například o převodovky, turbodmychadla, spojka, dvouhmotový setrvačník a celá řada dalších věcí, které se v klasických vozech mohou porouchat a jejichž oprava nebo výměna není zase až tak nic levného. Konstrukce elektrických motorů je podstatně jednodušší, což se samozřejmě kladně podepisuje jak na nákladech na výrobu, tak i na tom, že čím méně složitostí, tím menší riziko problémů.

Nezapomínejme na snižování provozních nákladů

Bez čeho se u klasického automobilu neobejdete? Jsou to pravidelné výměny oleje, stejně jako pravidelné výměny destiček a kotoučů. U elektromobilu vás výměna oleje nečeká vůbec, což přináší každoroční zajímavou úsporu. Destičky a kotouče se sice měnit musí, ale díky rekuperaci v podstatně delším časovém horizontu. Klasické brzdy jsou díky rekuperačnímu brzdění pro získávání energie využívány podstatně méně.

Prodejní ceny budou klesat

Jediným současným problémem jsou samozřejmě prodejní ceny elektromobilů. Zde je nutné si uvědomit, že jsme stále na samotném začátku a výroba se bude rok od roku zefektivňovat. To se samozřejmě pozitivně podepíše i na tom, za kolik se budou elektrické vozy prodávat. Ostatně stačí se podívat do minulosti a současnosti a porovnat si, jaké ceny byly běžné před pár lety a jaké jsou teď. K tomu můžeme připočíst i různé dotace nebo jiná zvýhodnění, dále nižší náklady na jeden kilometr jízdy a začíná pomalu ale jistě vycházet, že elektromobil bude mít z ekonomického hlediska rozhodně budoucnost.

Diskuze Vstoupit do diskuze
106 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články