Výměna oleje mimo předepsaný interval je možná. Ale za určitých podmínek

                   

O každé auto je třeba se náležitě starat. Mezi to hlavní, pokud nemáte klasický elektromobil, je nutnost provádět výměny oleje. Kdy k tomu má docházet, to stanovuje každý výrobce vozu, hlavně podle toho, jaký motor je v autě použit. Je tak stanovený přesný interval kilometrového nájezdu, ale i interval časový, který se týká toho, kdo jezdí málo.

Mnoho řidičů si logicky pokládá otázku, zda je možné měnit olej i mimo dané předepsané servisní intervaly. Tedy v jiných termínech a nájezdech, než to stanovuje výrobce. Odpovědí je, že ano, že to lze. Ale jenom za určitých podmínek. Na několik příkladů se podíváme společně.

iZDROJ FOTOGRAFIE: Pixabay.com

Dřívější výměny jsou zcela bez problémů

I když to považujeme za zcela samozřejmý fakt, raději to zmíníme. Pokud se rozhodnete vyměnit olej ve vašem voze dříve, než je předepsáno, rozhodně tím nic neporušíte, ani neuděláte nic špatně. Jde o něco, co lze udělat úplně bez obav. A je jedno, zda tu mluvíme o faktu, že jste ještě nedosáhli předepsaného nájezdu, nebo mluvíme o faktu, kdy jste ještě nedosáhli potřebného časového intervalu, který je předepisován výrobcem auta. S tímto si nemusíte lámat hlavu.

Většina motoristů svou otázku samozřejmě spojuje s tím, zda je možné měnit olej v autě déle, než je předepsáno. Tedy zda lze s daným motorovým olejem najet více tisíc kilometrů, nebo ho mít v motoru delší dobu. Jaká je odpověď? Že to teoreticky lze, ale záleží na několika faktorech. Toto jsou ty hlavní.

Podmínky pro motorový olej

Velký vliv na kvalitu motorového oleje mají i podmínky, kterým je vystaven. Co si pod ním představit? Jde o tekutinu, která může měnit své vlastnosti v souvislosti s teplotou. A tak může mít vliv jak velmi nízká, tak i velmi vysoká teplota. Čím více je motor takovým změnám teplot vystavovaný, tím více může ztrácet na svých vlastnostech. Naopak pokud k něčemu takovému příliš nedochází, tak se dá říci, že když je výměna realizována později, nemusí to být až tak velký problém.

iZDROJ FOTOGRAFIE: Pixabay.com

Použité palivo

Na kvalitu oleje má vliv také použité palivo. Pokud plánujete provést výměnu oleje déle, než vám předepisuje, může to být za určitých podmínek možné. Důležité je zvážit, co do vašeho vozu pravidelně tankujete za palivo. Pokud je to benzín z velkých známých čerpacích stanic, navíc ne ten běžný ale vždy něco kvalitnějšího, rozhodně to má na váš motor i olej pozitivní vliv. Zvláště s porovnáním se situacemi, kdy palivo kupujete po kanystrech, někde pod rukou a nevíte, odkuje, ani co v něm je.

Kvalita oleje

O tom, jak dlouho si olej zachová svou kvalitu, rozhoduje i to, jaký používáte a jaký do svého motoru lijete. Nejde jenom o to, zda jde o správný typ. Roli má také výrobce. Navíc není nic výjimečného, že řada automobilek svým zákazníkům přímo doporučuje, co je pro jejich auta nejlepší. Nabídka je v tomto směru celkem rozmanitá a není problém na trhu najít oleje s horší, stejně jako oleje se špičkovou kvalitou. V prvním případě doporučujeme servisní intervaly raději dodržovat. V tom druhém už si můžete dovolit provést případnou výměnu později.

iZDROJ FOTOGRAFIE: Pixabay.com

Typ motoru

S intervalem výměny může souviset i typ vašeho motoru. Podle dostupných dat to jsou primárně naftové motory, u kterých je doporučeno dodržovat interval, zatímco u motorů benzinových není degradace oleje až taková, a tak je možné měnit i trochu později. Kromě paliva však může hrát roli i řada dalších věcí, jako je konkrétní typ motoru, stáří motoru, to jak ho využíváte a do jakých otáček ho vytáčíte, ale třeba i to, zda náhodou netrpí nadměrnou spotřebou oleje. I toto je dobré vzít v potaz.

K pozdější výměně není důvod

Na závěr si položme otázku, proč vlastně měnit olej později? Řada lidí argumentuje tím, že je to úspora. Je ale skutečně taková, aby to stálo za to? Za dobu co budete mít své auto, můžete ušetřit maximálně jednu výměnu. To jsou náklady, které lze označit za v podstatě zanedbatelné, zvláště když se rozloží do dlouhého časového období. A navíc jsou zanedbatelné oproti tomu, kolik by mohla stát oprava motoru z toho důvodu, že jste jezdili na starý olej.

Diskuze Vstoupit do diskuze
115 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Video: pozemní sebevražedný dron sestavený v zákopu je odvážnou improvizací, 12 kg TNT dokáže skupinu nepřátel doslova „roztrhat“
Události247.cz
Události247.cz
Putinova dcera promluvila o tom, co si myslí o Rusech a Ukrajině
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Kdo vynalezl úplně první tank a jak změnil 1. světovou válku: Trvalo rok, než se ho vojáci naučili používat
adbz.cz
adbz.cz
Trapézový plech jako střešní krytina vyniká odolností a pevností