Zapomněli jste: Vysoká pokuta od 1. října za jízdu s takto zapnutými světly. Řidiči je používají často, špatně a ohrožují ostatní

Stačí jeden špatný pohyb rukou a hned má člověk zaděláno na pokutu. Kdo zapne nesprávná světla, přijde o tisíc korun.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pomalu se blíží podzim a řidiči by měli začít myslet na světla svých aut. S příchodem šerých podzimních dnů je správné osvětlení vozidla klíčové pro bezpečnou jízdu. Od 1. října vstupují v platnost nová pravidla ohledně světel na vozidlech a porušení těchto pravidel může znamenat vysokou pokutu. Věc se netýká tuzemské dopravy, ale polských silnic. Co pro Poláky platí a jaká světla jsou povinni za jízdy používat?

Mlhovky neumí používat mnoho řidičů. Základem je neoslňovat

Denní světla nebo normální světla v dobrých podmínkách. Za dobrých podmínek, kdy je dostatek denního světla, lze používat obyčejná světla stejně jako v létě. LED lampy jsou běžnou volbou a jsou vhodné po celý rok. Problém je ale s mlhovkami. Ne každý z tamních řidičů ví, že mlhová světla jsou určena pro špatnou viditelnost. Mlhovky by měly být použity pouze tehdy, kdy je viditelnost méně než 50 metrů.

iZdroj fotografie: Depositphotos

To znamená, že by je měli řidiči použít v situacích, kdy viditelnost je podobná vzdálenosti mezi 10 auty dopředu a 10 aut dozadu. Mnoho řidičů často používá mlhovky nepřiměřeně, například v mírné mlze nebo i v situacích, kdy není žádná mlha. To je však porušení předpisů a může vést k vysoké pokutě. Nedodržení předpisů týkajících se osvětlení vozidla může znamenat pokutu ve výši 500 až 1 000 Kč v přepočtu a 2 trestné body. V případě recidivy, tedy porušení stejného pravidla během dvou let, může být pokuta až 2 000 Kč.

Ignorování nové dopravní značky je pro řidiče konečná. Hrozí zákaz řízení, pokuta, v horším případě dopravní nehoda

Jaká je situace v ČR? U nás vše definuje zákon č. 361/2000Sb., o provozu na pozemních komunikacích. A to zcela jasně, když říká v § 32 (4), že přední světla do mlhy smí řidič užít jen za mlhy, sněžení nebo hustého deště. Zadní světla do mlhy musí řidič za mlhy, sněžení nebo hustého deště užít vždy. Co je snížená viditelnost? Podle legislativy je to situace, kdy účastníci provozu na pozemních komunikacích dostatečně zřetelně nerozeznají jiná vozidla, osoby, zvířata nebo předměty na pozemní komunikaci, například od soumraku do svítání, za mlhy, sněžení, hustého deště nebo v tunelu.

V koloně svítí zadní mlhovkou jen ten vzadu, musí na to myslet

Jak vyplývá ze zákona, použití zadních mlhovek je za snížené viditelnosti povinné. S mlhovkami vpředu už je to ale jinak. Jejich použití za snížené viditelnosti už je věcí dobrovolnosti. Musí být, protože ne každý automobil je předními mlhovkami vybaven. Zákon asi ve své podstatě nezajímá to, aby řidiči dobře viděli, ale aby byli dobře viditelní pro ostatní účastníky silničního provozu. Jak poznat situaci, kdy je na čase mlhová světla spustit? Celkem snadno, mělo by se jednat o mlhu, sněžení či déšť natolik hustý, že donutí motoristu rapidně snížit cestovní rychlost.

iZdroj fotografie: Depositphotos

V předepsaném případě, pokud již za vozem nejede jiné vozidlo, je řidič povinen zadní mlhovou svítilnu použít. V případě za sebou jedoucí kolony vozidel by správně mělo zadní mlhovou svítilnu použít vždy poslední vozidlo. Je to podobné jako s použitím výstražných světel v případě stojící kolony vozidel. Při předjíždění by měli řidiči co nejrychleji zareagovat a mlhová světla vypnout, aby neoslňovala ostatní řidiče. Při nesprávném použití mlhových světel hrozí pokuta do 2 000 Kč na místě a od 1 500 do 2 500 Kč ve správním řízení.

Používáte mlhovky správně?

Zdroj: Policie ČR
Diskuze Vstoupit do diskuze
71 lidí právě čte
Autor článku

Ondřej Komárek

Polovinu svého života strávil ve Velké Británii, kde psal 12 let pro přední automobilová média jako Autocar, Carwow a TopGear. Nyní přináší svůj jedinečný pohled do AutoŽivě. Aktivně se účastní amatérských závodů a předtím, než se stal novinářem, pracoval na vývoji závodních motorů.

Zobrazit další články