Vytáhnout palivo z nádrže hadičkou lze i bez nasávání ústy

                   

Jistě tuto situaci znáte. Ať už byl důvod jakýkoliv, vy jste potřebovali dostat palivo z nádrže pryč a přečerpat ho do kanystru. Mohlo to být třeba proto, že jste omylem načerpali špatné a tak jste se ho chtěli zbavit. Také to mohlo být proto, že vás na silnici kolega motorista požádal o pár litrů a vy jste mu chtěli vyhovět. Nebo jste prodávali své auto a nechtěli jste ho dát kupujícími s plnou nádrží a tak finančně tratit. Ať už byly vaše důvody jakékoliv, jistě jste použili známý, ale ne příliš ideální způsob.

Nasátí paliva ústy

Základním postupem vytažení paliva z nádrže je samozřejmě použití hadičky. Zde stačí využít jednoduché fyzikální zákony. Pokud je místo kudy palivo vytéká níže položeno než to, kudy do hadičky vstupuje, přečerpáte vše jednoduše samospádem. Aby to fungovalo, musí zde být nejenom výškový rozdíl, ale je třeba hadičku palivem nejprve naplnit.

Tady dělá řada lidí známý, ale ne příliš dobrý postup. Hadičku strčí do nádrže, druhý konec přiloží k ústům a poté natáhnou vzduch, díky čemuž začnou do hadičky natahovat i palivo. Když je hadička plná, vloží se do kanystru a palivo teče. Sice tento postup funguje, ale není příliš vhodný.

iZdroj fotografie: Pixabay
ZDROJ FOTOGRAFIE: Pixabay.com

Nasávání ústy má mnoho rizik

Sice tento postup funguje, ale má řadu rizik. Tím prvním je to, že je třeba se opravdu zhluboka nadechnout, což nemusí být pro mnoho lidí příjemné. Může se jim zatočit hlava, může se jim udělat špatně a někdy může dokonce dojít na mdloby. Nic příjemného.

Druhým rizikem je to, že do svého těla dostáváte nežádoucí výpary z benzínu, nebo nafty. O tom, že jsou škodlivé, jistě nemusíme polemizovat. Když je čicháte nosem, tak vás smysly upozorní na to, že něco není v pořádku. Když je vdechujete, často si myslíte, že se nic neděje. Opak je však pravdou.

iZDROJ FOTOGRAFIE: Pixabay.com

Jde to i bez vašich úst

Pokud se chcete vyvarovat rizikům, které nasávání ústy má, tak použijte osvědčený a také celkem jednoduchý postup. I ten je v podstatě založený na fyzice. Hadičku zasuňte do nádrže tak, jak jste zvyklí a zajistěte, aby její konce byl ponořený v palivu.

Potom druhý konec ucpěte palcem a udělejte několik rychlých pohybů směrem nahoru a dolů. Tímto zajistíte, že se hadička začne plnit tekutinou bez toho, abyste ji museli dávat do úst. Po chvíli začnete cítit na váš palec velký tlak, což je známka toho, že palivo je již v hadičce.

V tuto chvíli proto stačí udělat jenom věc poslední, a tou je vložení hadičky do kanystru. A nyní už probíhá to, co znáte. Klasický tok samospádem, kdy se nemusíte o nic starat – maximálně o výměnu kanystru, pokud začíná být plný.

Diskuze Vstoupit do diskuze
117 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články