Problikáváte v noci semafory pro přepnutí na zelenou? Podle odborníků je to mýtus, řidiči si to nemyslí

Časté diskuse probíhají ohledně významu problikávání semaforu dálkovými světly. Odborníci prozradily svůj názor na toto téma.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Funguje problikávání dálkovými světly, nebo ne? Názory i zkušenosti se různí. Jedno je však jasné. Správné nastavení semaforu je velká věda a ne vždy se povede. V Česku existuje mnoho druhů řízení semaforů, které se i přepínají v závislosti na denní době a provozu. Některé reagují na světla, jiné na rychlost.

Bez semaforů je občas chaos

Bez semaforů by některé složité křižovatky nebylo lehké projet a mohli byste čekat celou věčnost, než budete mít volno. Každý semafor je doplněn dopravní značkou, která platí v případě nefunkčnosti semaforů. To občas vyvolá chaos a při výpadku semaforů často řídí křižovatku policisté. Správné nastavení semaforů je složitá věc, kterou se zabývá mnoho expertů.

iZdroj fotografie: iStock

V Česku má většinu semaforů na starost společnost Eltodo. Řízeny přitom bývají dynamicky podle hustoty provozu. Některé však mají na starost úplně zastavit rychle jedoucí vozidlo. Pokud jedete příliš rychle, jednoduše naskočí červená. Jiné pak fungují obráceně, svítí na nich červená, a zelená naskočí v tom směru, v němž jako prvním přijede auto. Na jiných zase bliká oranžová a křižovatka je neřízená. Při přecházení chodec zmáčkne tlačítko a poté semafor nastaví příslušná světla.

Zelená vlna a problikávání

Hlavně v noci lze často potkat tzv. zelenou vlnu. Tu zajišťují koordinované semafory, jejichž cílem je sladit se tak, aby vozidla plynule projela přes více křižovatek. Ne všude jsou však dobře nastaveny a občas řidiči narazí spíše na červenou vlnu. Někde to ani není možné, protože do hry vstupují chodci, tramvaje atd.

Dnešní semafory jsou většinou vybaveny kamerou, která detekuje vozidla a řídí jednotlivé intervaly. Dále existují čidla zabudovaná ve vozovce, takže pokud stojíte moc daleko od semaforu, zelené se jednoduše nedočkáte. A co tedy věčně diskutované problikávání?

iZdroj fotografie: iStock

Podle názoru TSK jde o mýtus, a pokud něco takového v provozu zaznamenáte, jde spíše o náhodu. Podle odborníka z Eltodo to však možné je, ale nejde o záměr. Některá čidla semaforů v noci reagují na světla, a pokud by tedy probliknutím dopadlo světlo na čidlo dříve, tak může semafor teoreticky (a možná i prakticky) zareagovat dříve.

Jakou máte zkušenost s problikáváním semaforů vy?

Zdroj: Eltodo, Technická správa komunikací hl. m. Prahy

Diskuze Vstoupit do diskuze
148 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články