Na boku každé pneumatiky je doslova šifra. Rozklíčovali jsme význam jednotlivých čísel a symbolů. Řeknou o ní vše, co potřebujete vědět

Na pneumatikách naleznete mnoho čísel a písmen, které udávají vlastnosti. Před nákupem je dobré vědět, co které číslo znamená a podle toho vybrat správnou.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Při nákupu nových pneumatik hlavně na internetu si dejte pozor, ať nakoupíte ty správné. Nestačí se orientovat jen podle rozměru a sezónnosti pneumatiky. Důležité je vybrat například správný index rychlosti, nosnost a pozor si dávejte i na stáří. Informace o tom, jakou pneumatiku potřebujete, naleznete v dokumentaci, většina e-shopů umí podle typu vozu údaje dohledat.

Rozměr a průměr ráfku

Na pneumatikách většinou naleznete označení např. 205/50 R17 93T. První číslo na označení pneumatiky udává šířku pneumatiky v milimetrech. Měří se od bočnice k bočnici. Číslo za lomítkem udává poměr výšky pneumatiky k její šířce, údaj je v procentech. Následuje většinou písmeno R (radiální pneumatika) a číslo udávající průměr ráfku v palcích. Další údaj se týká nosnosti a rychlosti.

iZdroj fotografie: iStock

Nosnostní a rychlostní index

Nosnostní index, nebo také zátěžový, říká, kolik unese jedna pneumatika. Hodnoty pro váš vůz naleznete v technickém průkazu automobilu. Číslo je nezávislé na značce pneumatiky. Nejčastěji jde o číslo v rozmezí 50 do 124. Například číslo 95 říká, že nosnost pneumatiky je 690 kg, číslo 124 pak 1600 kg.

iZdroj fotografie: iStock

Za nosnostním indexem je uvedeno písmeno, které uvádí rychlostní index. Na pneumatikách se může vyskytovat 31 různých písmen. Drtivá většina pneumatik bude mít písmeno T, což udává rychlost do 190 km/h. Index může nabývat například písmene A1 (do 5 km/h), H (do 210 km/h), V (do 240 km/h), W (do 270 km/h) či ZR, což jsou speciální pneumatiky na 300 km/h.

Další značky

Důležité je také znát stáří pneumatiky, hledejte písmena DOT a čtyři písmena v oválu. Ty označují číslo týdne a rok výroby pneumatiky. Letní pneumatiky nemají speciální označení, zimní mají nejčastěji označení M+S nebo kvalitnější 3PMSF. Označení celoročních je závislé na výrobci, používá se například ALL Season či Quartaris. Pneumatika pak dále může obsahovat značky, které určují její specifické vlastnosti.

iZdroj fotografie: Pixabay

Setkat se můžete s celou řadou značek, existuje již více než 20. Vyjmenujeme si některé z nich. Písmeny TL se označuje bezdušová pneumatika. C označuje pneumatiku pro užitkové vozy, RF zesílenou kostru a XL vyšší index nosnosti. FR nebo také MFS označuje ochranu ráfku před poškozením, písmeny HP jsou označeny výkonné pneumatiky.

Jaké další označení na pneumatikách znáte?

Zdroj: MotorTrend, Pneumatika

Diskuze Vstoupit do diskuze
125 lidí právě čte
Autor článku

Ondřej Veselý

Zobrazit další články