Z kauzy Dieselgate se stal světový byznys. Volkswagen i přesto vydělal astronomickou částku, dozorčí rada zjistila nemilé podrobnosti

Ačkoliv Volkswagen značně utrpěl kvůli skandálu Dieselgate, zisky koncernu to díky odškodnění ve výsledku příliš nepoznamenalo.

i Zdroj fotografie: Volkswagen
                   

Přesněji řečeno, šlo o 351 milionů USD neboli 7,5 miliard korun. Volkswagen obdrží obrovské množství peněz v rámci urovnání sporu od čtyř ředitelů, kteří pomohli s přípravou skandálu týkajícího se podvodů s výfukovými plyny. Avšak nejen to.

Volkswagen se zotavuje z kauzy Dieselgate

V rámci odškodnění zaplatí bývalí ředitelé koncernu – včetně generálního ředitele Martina Winterka – téměř 21 milionů USD (450 milionů korun). Kromě toho společnost Volkswagen oznámila, že získá 330 milionů amerických dolarů, tedy zhruba 7,1 miliard korun, které jim pojišťovna vyplatí jako odškodné za odpovědnost ředitelů a úředníků. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

Dohoda byla uzavřena ve stejný den, kdy obžaloba obvinila Winterka z falešného svědectví německému parlamentu, uvádí agentura Reuters. Ředitel řekl úřadu, že nevěděl o falšování testů vznětových motorů, dokud celá záležitost nevyplula na povrch.

Zpočátku Volkswagen začal obviňovat své inženýry kvůli kauze Dieselgate. Postupné vyšetřování však odhalilo, že vedení firmy pochybilo a porušilo několik předpisů. Po skončení šetření, které bylo oznámeno v březnu, společnost Volkswagen uvedla, že bude požadovat náhradu od tehdejších ředitelů.

Jak to teda dopadne?

Dozorčí rada zjistila, že prof. Winterkom porušil povinnosti bývalého prezidenta správní rady společnosti Volkswagen AG. V letech 2009–2015 nelegálně využíval software běžící na motorech 2,0 TDI prodávaných na severoamerickém trhu. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

Podle této dohody bude Winterkom muset zaplatit 13,6 milionů dolarů (okolo 300 milionů korun) a bývalý generální ředitel Audi Rupert Stadler přidá 5 milionů USD (100 milionů korun). Dva další ředitelé – bývalý člen představenstva Audi, Stefan Knirsch, a poslední člen představenstva Porsche, Wolfgang Hatz – zaplatí společnosti 1,22 milionu a 1,83 milionu amerických dolarů.

Zdroj: AutoCar, MotorTrend, Diesel News

Diskuze Vstoupit do diskuze
134 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články