Za 6 měsíců dojde k zásadním změnám pro řidiče. Nebudete moct kamkoliv vyjet, dokud nebudete mít novou povinnou výbavu

Motoristé nemají Evropskou unii příliš v lásce. Není se ostatně čemu divit, když neustále koriguje, jakými auty máme jezdit.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Poslední motoristická legislativa zasahuje navíc do povinné výbavy vozidel. To nezní nijak hrozně, jenže se už vyskytuje hodně věcí, které řidiči naprosto nesnáší. Konkrétní změny se týkají výbavy platné od roku 2022, která bude zcela odlišná od té, jakou známe z let minulých. A i když se povinná výbava odvíjí od předpisů konkrétního státu, Evropská unie koriguje výbavu povinnou pro jakékoli vozidlo na silnicích.

Rozsáhlý výčet povinné elektroniky

Hlavní změny se týkají především zabudované elektroniky, což mají na starost sami výrobci aut. Sem patří například detekce únavy řidiče a jeho plné soustředěnosti na jízdu. Dalším prvkem má být tempomat, který sleduje a bude udržovat bezpečnou vzdálenost mezi vozidly. Chybět nemá ani elektronická asistence pro parkování, tedy klasické senzory a parkovací kamery. Dalším bodem je černá skříňka.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Pokud jste i u tohoto termínu vzpomněli na letecké nehody, jste na správné adrese. Ano, v případě nehody z ní budou čerpány všechny informace včetně způsobu jízdy konkrétního řidiče. Nebojte se, tímto prvkem rozhodně nekončíme. Stejně tak se objeví asistence pro udržení vozu v konkrétním jízdním pruhu. Inovacemi by měly projít také klasické bezpečnostní pásy, tak uvidíme, co kdo vymyslí.

Nové trendy a směřování motorismu

Evropská unie pochopitelně argumentuje mnoha pozitivy, z nichž první je samozřejmě zvýšení bezpečnosti na všech vozovkách. Všechna nová opatření mají vést k menší nehodovosti, méně mrtvým a zraněným a tak dále. Což je určitě nezpochybnitelné. Jenže jsou i negativa, která nejsou tolik zmiňována a týkají se například nevyhnutelného zvýšení ceny vozů. Protože všechna ta elektronika zkrátka není zdarma.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Další úrovní je skutečnost, že jednotlivá technická řešení zmíněných senzorů a asistenčních zařízení s největší pravděpodobností nebudou mít stejnou technickou úroveň. Přechod na nová vozidla – vzhledem k povinnosti prvků – tak bude pro řidiče dosti drahou záležitostí, pokud budou chtít něco opravdu kvalitního v zájmu vlastní bezpečnosti. A právě chybná funkce elektroniky může vést k mnoha nesmyslným nehodám, kritickým manévrům a dalším problémům.

Zdroj: Oficiální internetové stránky Evropské unie

Diskuze Vstoupit do diskuze
71 lidí právě čte
Autor článku

Jaroslav Novčák

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Jak vypadá jedna z nejděsivějších atomovek v hojném ruském arzenálu: balistická raketa Satan (R-36M) připomíná světu, čeho se bát
Události247.cz
Události247.cz
Konec známkování na prvním stupni? Nesmysl, myslí si většina Čechů
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
I zkušení řidiči se na silnici dopouští mnoha chyb. Nehoda může skončit smrtí celé posádky
adbz.cz
adbz.cz
Praktická rýže v pytlíku není dobrá volba. Přispívá ke vzniku cukrovky a kardiovaskulárních onemocnění